Arama sonuçları

Eşi de ‘sözleşmeli’ olana tayin hakkı

Eşi de ‘sözleşmeli’ olana tayin hakkı

Eşi de ‘sözleşmeli’ olana tayin hakkı . Çakılı öğretmen olarak da tanımlanan ve atandıkları illerde 6 yılını doldurmadan tayin isteme hakları olmayan sözleşmeli öğretmenler için tayin hakkı çıktı. Ama eşinin de sözleşmeli öğretmen olması ve bir yıllarını doldurmaları şartı var.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), görev yaptıkları ilde 31 Ekim tarihi itibarıyla 1 yıllık çalışma süresini dolduran sözleşmeli öğretmenlerin, istemeleri halinde sözleşmeli öğretmen olan eşlerinin görev yaptığı ile atanmalarına ilişkin 25 Ekim'e kadar dilekçe verebilecekleri bildirildi.

EŞİ DE ‘SÖZLEŞMELİ’ OLANA TAYİN HAKKI

Bakanlığın 66 il valiliğine gönderdiği yazıya göre, evli olan ve her ikisi de sözleşmeli öğretmen olarak görev yapan öğretmenlerin alanları itibarıyla, öğretmen ihtiyacı da dikkate alınarak ve aile birliği mazaretine bağlı olarak eş birliklerinin sağlanması uygun görüldü.

Bu kapsamda, illerin alanları itibarıyla öğretmen ihtiyacı ve norm kadro durumunu da dikkate alarak, başvuruda bulunacak sözleşmeli  öğretmen çiftlerin aile birliği mazeretine bağlı olarak birleştirilmelerine yönelik çalışmalar yapılacak

1 YILINI DOLDURMA ŞARTI VAR

İl emrine atanan ve eşleri başka ilde sözleşmeli öğretmen olarak görev yapanlar, 31 Ekim tarihi itibarıyla görev yaptıkları ilde 1 yıllık çalışma süresini doldurmaları şartıyla ve istemeleri halinde eşlerinin görev yaptığı ilde birleştirilmek istediklerine ilişkin dilekçelerini 25 Ekim'e kadar görev yaptıkları il milli eğitim müdürlüklerine verebilecek.

Öğretmenlerin dilekçeleri, 27 Ekim'e kadar bakanlığa gönderilecek.

EŞİ DE ‘SÖZLEŞMELİ’ TEPKİ ÇEKTİ

Öğretmenler ise bu düzenlemeyi “eşi de sözleşmeli öğretmen olmalı” şartı nedeniyle tepki ile karşıladı. Sözleşmeli öğretmen uygulaması 5 yıl aranın ardından tekrar bakanlık tarafından yürürlüğe sokulmuştu. Bu öğretmenlerin atandıkları illerde 6 yıl kalacak olması nedeniyle de sözleşmeli öğretmenlik “çakılı öğretmen” diye tanımlanmıştı.

19-10-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş