Arama sonuçları

Estonya’da master ve doktorayı ücretsiz yapın

Estonya’da master ve doktorayı ücretsiz yapın

Avrupa’nın kalbinde yer alan Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden biri olan Estonya üniversiteleri hem kaliteli eğitimleri hem de yıllık 2 bin 500 Euro’dan başlayan ücretleri ile ilgi çekiyor. Yaşam masraflarının da düşük olduğu Estonya’da nasıl lisansüstü eğitim alabileceğiniz ile ilgili sorularımızı Kare Eğitim Yurtdışı Koordinatörü Olcay Erten yanıtladı.

ESTON DİLİNDE Mİ EОİTİM GÖRÜYORUM?

Hayır. İngilizce master ve doktora programları da var. Ama Estonya Eğitim Bakanlığı’nın Arşimed Vakfı Eston dilini öğrenmek isteyen Türk gençlerine ücretsiz dil kursları veriyor.

NASIL BURS BULUNUYOR?

Arşimed Vakfı Türk master ve doktora öğrencileri ile Tartu veya Tallinn Üniversiteleri'nde Eston dili yaz kursuna katılan öğrencilere burs veriyor. Bu burs master öğrencileri için aylık 288 Euro, doktora öğrencileri için aylık 383.47 Euro. Yaz kursuna katılan öğrencilere ise günlük 22.5 Euro burs veriyor. Estonya’da özellikle Tallinn, Tallinn Teknik ve Tartu üniversitelerinde İngilizce doktora programları ücretsiz. Bu öğrencilere aynı zamanda ayda ortalama 380 Euro'ya kadar yaşam destek bursu veriliyor.

HANGİ PROGRAMLAR ÜCRETSİZ

Talinn Teknik Üniversitesi, birçok yüksek lisans programına yüzde yüz burslu öğrenci alıyor. Yaşam maliyetlerinin bir kısmını kapsayacak şekilde de çeşitli burslar da veriliyor.

ARANAN KOޞULLAR NEDİR?

Aranan koşul lisans eğitiminde akademik başarı. Bazı programlar mülakat yapabiliyor ve iş tecrübesi arayabiliyor. Yüksek lisans programları İngilizce veriliyor. İsteyen Eston diliyle verilen programlara da katılabiliyor.

YÜZDE 100 BURS HANGİ PROGRAMLARDA VAR?

Talinn Teknik Üniversitesi’nin yüzde yüz burs verdiği master programları arasında e- Yönetim Teknolojileri ve Hizmetleri, Bilgisayar Sistemleri Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve Yönetimi, Tasarım ve Mühedislik sayılabilir.

YÜKSEK LİSANS KAÇ YIL SÜRÜYOR?

İki yılda tamamlanıyor.

DİL YETERLİĞžİ PUANI İSTENİYOR MU?

İngilizce yeterliliğinizi TOEFL, IELTS gibi sınavlarla kanıtlamanız gerekiyor. 

İNGİLİZCE HAZIRLIK OKUYABİLİR MİYİM?

İngilizce seviyesi düşük olan öğrenciler için Tallinn Teknik Üniversitesi, İngilizce Hazırlık Programı sunuyor. Hazırlık eğitiminin yıllık maliyeti yaklaşık 4 bin Euro.

AYLIK YAޞAM GİDERLERİ NEDİR?

Konaklama masrafları yurtlarda aylık 100-150 Euro arasında. Tartu şehrinde bu bedel 70 Euro'ya kadar düşebiliyor. Ev kiraları 200 ile 500 Euro arasında değişiyor.  Konaklama, yeme-içme, sosyal hayat dahil yaşam masrafları özellikle yurtlarda kalan öğrenciler için aylık ortalama 400- 450 Euro arasında. Tallinn şehrinde her türlü ulaşım tüm öğrenciler için ücretsiz.

Fotoğraf: Tartu Üniversitesi

01-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş