Arama sonuçları

Et ve ürünleri üretimi 'mesleki eğitim' e girdi

Et ve ürünleri üretimi 'mesleki eğitim' e girdi

Et ve ürünleri üretimi 'mesleki eğitim' e girdi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), et ve et ürünleri üretiminde sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli teknik eleman ihtiyacının karşılanması için yeni bir dal açıyor. Mesleki eğitimde gıda teknolojisi alanı altında "et ve et ürünleri üretimi teknolojisi" dalı açılacak.

ET VE ÜRÜNLERİ ÜRETİMİ 'MESLEKİ EĞİTİM'E GİRDİ

MEB, NAMET Entegre Et ve Et Ürünleri Tesisleri ile Gıda Teknolojisi alanında eğitim vermek üzere "Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği" protokolü imzaladı.

İş birliği protokolüne, MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdür Vekili Recep Altın ve NAMET Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Kayar imza koydu.

İmza törenine, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, MEB Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Şennur Çetin ve NAMET Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

PROGRAM SEKTÖR İLE BİRLİKTE HAZIRLANACAK

İş birliği protokolü kapsamında, mesleki eğitimde gıda teknolojisi alanı altında "et ve et ürünleri üretimi teknolojisi" dalı açılacak. Öğretim programı sektörle iş birliği içerisinde hazırlanacak.

Eğitimler, Şanlıurfa ve Kocaeli illerinde MEB’in belirleyeceği Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinde verilecek. NAMET, her iki okulda atölye ve laboratuvar donatımlarını yapacak ve öğretmenlerin iş başı ve hizmet içi eğitimlerini üstlenecek.

ÖĞRENCİLERE BURS VERİLECEK

Öğrencilerin beceri eğitimi ve stajları, NAMET üretim tesislerinde gerçekleştirilecek. Aalan öğrencilerinin mezuniyetleri sonrasında yüzde 100 istihdamları firma tarafından sağlanacak. Ayrıca bu alanda eğitim alan başarılı öğrencilere NAMET tarafından burs desteği sağlanacak.

MEZUNLAR HANGİ ALANLARDA ÇALIŞACAK?
 

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, "et ve et ürünleri üretimi teknolojisi" dalı mezunu öğrencilerin gıda sektöründe "gıda kalite kontrol" ve "gıda işleme alanlarında" çalışabileceğini bildirdi.

Kırmızı et üretimi, 2016'da bir önceki yıla göre yüzde 2 oranında artışla 1 milyon 173 bin ton olarak gerçekleşti. 2018'de bu üretimin 1 milyon 350 bin tona yükselmesi bekleniyor.

İş birliği kapsamında, giderek güçlenen et ve et ürünleri üretimi alanında sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli teknik eleman ihtiyacının karşılanması hedefleniyor.

03-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş