Arama sonuçları

‘Farsça YDS yılda iki kez, tüm illerde yapılsın’

‘Farsça YDS yılda iki kez, tüm illerde yapılsın’

Başta Farsça olmak üzere, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) İlkbahar Dönemi adayları sınavın yılda sadece bir kez ve sadece Ankara’da yapılıyor olmasına tepkili. Adaylar “Sınav yılda sadece bir kez, ilkbaharda ve sadece Ankara’da yapılıyor ve bu sınava girmek için bir gün önceden Ankara’ya  gelmek ve otel ayarlamak ve uçak bileti masrafı yapmanız gerekiyor” diyor ve sınavın yılda iki kez, her ilde yapılmasını talep ediyor.

YDS İlkbahar Dönemi Sınavı, Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish Dili), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch Dili), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca (Ukraince) ve Yunanca dillerinden, Sonbahar Dönemi Sınavı ise sadece Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusçadan yapılıyor. 

ÖSYM’nin Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı Kılavuzu’na göre Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce veya Rusçadan sınava başvuran adayların sınav merkezi tercihleri adayların adres illeri veya adres iline yakın sınav merkezleri olarak sınırlandırılmış durumda. Buna göre adaylar; eğer adres illerinde sınav yapılıyorsa bu sınav merkezini, adres illerinde sınav yapılmıyorsa ÖSYM tarafından belirlenen yakın sınav merkezlerini tercih edebiliyor. 

Bulgarca, Çince, Danimarkaca, Ermenice, Farsça, Gürcüce, Hollandaca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Sırpça, Ukraynaca veya Yunancadan sınava başvuran adaylar sınav merkezi tercihi olarak 062-Ankara Çankaya sınav merkezini tercih edebiliyor.

‘ÖSYM VE BİMER’E İLETTİĞİMİZ DİLEKÇELERDEN SONUÇ ALAMADIK’
Ankara dışında ikamet eden adaylar ise bu duruma tepkili. ÖSYM’ye ve BİMER’e durumdan rahatsızlıklarını dile getirdikleri dilekçe verdiklerini ifade eden YDS Farsça adayları ise şikayetlerini şu sözlerle dile getiriyor: 

BÜYÜK BİR MAĞDURİYET OLUŞUYOR: YDS Farsça sınavı yılda sadece bir kez, ilkbaharda ve sadece Ankara’da yapılıyor. Bu sınava girmek için bir gün önceden Ankara’ya  gelmek ve otel ayarlamak, uçak bileti masrafı yapmak gerekiyor. En büyük sorun ise hiç bilmediğiniz bir şehirde sınav yerini bulmak ve uyum sağlamak... Bu yüzden İngilizce, Almanca, Arapça gibi diğer alanlarda sınava giren öğrencilere nazaran büyük bir mağduriyet oluşuyor. 

10 KİTAPÇIK GÖNDERMEK ÇOK MU ZOR?: Bizi asıl rahatsız eden, zaten YDS’yi Türkiye’nin her ilinde yapıyorsunuz. Farsça sınavına farz edelim o ilde sadece 10 kişi giriyor.  ÖSYM’nin o ilde yaptığı diğer sınavlarla birlikte o ile 10 kitapçık göndermesi çok mu zor?  Yoksa Türkiye geneli yaklaşık 1000 kişiyi Ankara’ya toplayarak her öğrenciye yaklaşık  400 TL ek masraf çıkarıp hem bilmediği bir şehirde sınava sokmak çok mu adaletli? 

SINAVA GİRENLERİN SAYISINDA DÜŞÜŞ OLUYOR: Diğer alanlarda sınava giren öğrenciler sınav ücreti olarak sadece 80 TL ödüyorlar ama maalesef Farsça sınavına girenler yaklaşık 480 TL ödüyor. Ayrıca öğrencilerin çoğu bu sınava girmek istiyor ama siz de takdir edersiniz ki bir öğrencinin 480 TL verip bu sınava girmesi imkansızdır. Bu sebeple sınava girenlerin sayısında büyük bir düşüş söz konusu oluyor. Bu yüzden bu büyük mağduriyete bir an önce son verilmesi elzemdir. Şimdi bu adalet mi? Bunu ÖSYM’ye soruyoruz. Ama maalesef ÖSYM’ye BİMER’e onlarca dilekçe vermemize rağmen netice alamadık. 

YILDA İKİ KEZ VE HER İLDE YAPILMALI: Bizim asıl istediğimiz Farsça sınavının da diğer sınavlar gibi yılda iki kez ve her ilde yapılmasıdır. Ama yılda iki kez yapılmasa bile hiç olmazsa her ilde yapılırsa mağduriyet büyük oranda çözülmüş olacaktır. 

04-02-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş