Arama sonuçları

Fatih Projesi: Başarı mı yoksa asrın başarısızlığı mı?

Fatih Projesi: Başarı mı yoksa asrın başarısızlığı mı?

Fatih Projesi: Başarı mı yoksa asrın başarısızlığı mı? 2010 yılında, “Eğitimde asrın projesi” olarak duyurulan ve 2014 yılına kadar tamamlanacağı söylenen FATİH Projesi’nin 2020 yılı sonu itibarıyla gerçekleşme oranının yüzde 68,7 olduğu açıklandı. Tüm öğrencilere tablet dağıtma iddiasıyla yola çıkan proje kapsamında bugüne kadar yalnızca 1 milyon 130 bin öğrenciye tablet dağıtıldı.

FATİH PROJESİ: BAŞARI MI YOKSA ASRIN BAŞARISIZLIĞI MI?

Covid-19 salgını nedeniyle eğitimin dijital platformlara taşınması, gelir dağılımından düşük pay alanlar için olumsuz sonuçlar doğurdu. Çok sayıda öğrenci internete, bilgisayara ya da tablete erişemediği için eğitimden uzak kaldı.

BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, MEB’in, “Sayılarla uzaktan eğitim” verileri, milyonlarca öğrencinin derslere cep telefonları ile katılmaya çalıştığını ortaya koydu. Veriler, “Tüm öğrencilere tablet dağıtılacak” iddiasıyla başlatılan FATİH Projesi’nin de bir kez daha sorgulanmasına yol açtı.

PROJE DURDURULMAYACAK

Çok sayıda CHP ve İYİ Parti milletvekili, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a FATİH Projesi’nin akıbetini sordu. Selçuk’un soru önergelerine verdiği yanıt, milyarlarca lira harcanan projenin ilerleyişindeki yavaşlığı gözler önüne serdi. FATİH Projesi’nin gerçekleşme oranının 2020 yılı sonu itibarıyla yüzde 68,7 olduğunu ifade eden Selçuk, şunları dile getirdi: “Proje kapsamındaki tüm okullara 2023 yılı sonuna kadar etkileşimli tahta, internet ağ altyapısı ve geniş bant internet sağlanması hedeflenmektedir. Projenin durdurulması söz konusu değildir.”

Selçuk, proje kapsamındaki 47 bin 300 okulun 45 bin 653’üne çok fonksiyonlu yazıcı dağıtımı yapıldığını belirtti. Selçuk, “Yine proje kapsamında sadece birinci fazda pilot uygulama olarak 3 bin 657 adet, ‘Doküman Kamera’ okullarımızın kullanımına sunulmuştur” dedi.

Tüm öğrencilere tablet verileceği söylenen FATİH Projesi ile tablet dağıtılan öğrenci sayısı da düşük kaldı. Projenin başlangıcından bugüne kadar küçük ve orta ölçek pilot uygulama kapsamında yaklaşık 1 milyon 130 bin öğrenci ve 300 bin öğretmene tablet bilgisayar dağıtıldığı ifade edildi.

30-12-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş