Arama sonuçları

Felsefe öğretmenleri ‘31’ kadroya isyan etti

Felsefe öğretmenleri ‘31’ kadroya isyan etti

Felsefe öğretmenleri 15 bin öğretmen kadrosu için kendilerine yalnızca 31 kadro ayrılmasına tepki göstererek, “Daha fazla kadro istiyoruz” diyor. Sosyal medyadan da tepkilerini dile getiren felsefe öğretmenleri “Her yıl en az kadro ayrılan öğretmenler biz oluyoruz” diye konuşuyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 15 bin sözleşmeli öğretmen alımı için takvimini açıkladı. Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) gerektirmeyen alanlar için ön başvurular 8-11 Ağustos'ta, ÖABT gerektiren alanlar için ön başvurular 5-8 Eylül arasında alınacak.

MEB, sözleşmeli öğretmen takviminin yanı sıra hangi alan için kaç öğretmen kadrosu ayırdığını da çıkardığı kılavuzda belirledi. Buna göre en fazla kadro 4 bin 334 ile sınıf öğretmenliğine ayrılırken, hayal kırıklığı yaşayanlar ise felsefe öğretmenleri oldu. Çünkü onlar için yalnızca 31 kadro ayrılmış oldu. 

FELSEFE ÖĞRETMENLERİ NE İSTİYOR? 

Oysa felsefe öğretmenleri atamalarda haksızlık yapıldığını ve kendilerine daha fazla kadro ayrılması gerektiğini dile getiriyor. 2015 Eylül’de ataması yapılan felsefe grubu öğretmenleri arasında en düşük puanın 85.56 olduğuna değinen felsefe öğretmenleri  “Yüksek puan alıp evde oturmak değil, atanmak istiyoruz” diyorlar. 

KİMLER FELSEFE ÖĞRETMENİ OLUYOR?
Felsefe Grubu öğretmenliğine yapılan atamalar üniversitelerin felsefe, sosyoloji ve felsefe grubu; açık öğretim, ikinci öğretim ve örgün öğretim mezunlarının toplamını kapsıyor. Bu üç alanın farklı öğretim türlerinden mezun, yaklaşık 30 bin kişi bulunuyor. 

FELSEFE ÖĞRETMENLERİ DÜŞÜNME EĞİTİMİ DERSİNE TALİP

2017-2018 öğretim yılından itibaren 7. Sınıflardan itibaren kademeli olarak okutulmaya başlanacak Düşünme Eğitimi dersinin felsefe öğretmenleri tarafından verilmesini talep ediyorlar. 

FELSEFE MEZUNLARI DİKKAT 

Talim ve Terbiye Kurulu kararı gereğince Felsefe bölümü mezunlarından; 16 kredi sosyoloji, 16 kredi psikoloji, sosyoloji bölümü mezunlarından; 8 kredi mantık, 16 kredi felsefe, 16 kredi psikoloji aldığına dair belgenin aslı veya onaylı örneği (Bu belge pedagojik formasyon belgesi yerine kullanılamaz.)

İŞTE EN ÇOK KADRO AYRILAN 10 ÖĞRETMENLİK ALANI  

Sınıf Öğretmenliği: 4334

İngilizce öğretmenliği: 1555

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği: 1479

İlköğretim Matematik Öğretmenliği: 984

Okul Öncesi Öğretmenliği: 774

Fen Bilimleri –Fen ve Teknoloji Öğretmenliği: 587

Türkçe Öğretmenliği: 565

Rehberlik: 503

Özel Eğitim Öğretmenliği: 502

Beden Eğitimi Öğretmenliği: 460

07-08-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş