Arama sonuçları

Felsefe olmadan eğitim olur mu?

Felsefe olmadan eğitim olur mu?

Felsefe olmadan eğitim olur mu? Bu sözler felsefe grubu öğretmenlerine ait. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 20 bin öğretmen ataması yapılacağını açıklayarak, önümüzdeki hafta duyuruya çıkılacağını belirti.

Bakan Yılmaz’ın bu açıklamasının ardından atama bekleyen öğretmenler de branşların adil dağıtılması gerektiğini dile getiriyor. Öğretmenler atamaların sözleşmeli ve mülakatla değil, kadrolu ve KPSS puan üstünlüğüne göre atanmaları gerektiğini söylerken, felsefe grubu öğretmenleri ise her atama döneminde en az kadronun kendilerine ayrılmasından şikayetçi.

İşte felsefecilerin mesajları:

TÜM KADEMELERDE OKUTULMALI: Oratöğretim tüm kademelerde felsefe sosyoloji psikoloji mantık dersleri okutulması gerekirken sadece 11’inci sınıflarda okutuluyor. Üstelik bu dersler YGS ve LYS sınavlarında soru getirdiği öğrenciler çok zorlanıyorlar. Ülkemiz için çocuklarımız için geleceğimiz için felsefe eğitimi şarttır.

YILLARDIR MAĞDUR EDİLİYORUZ: Biz felsefe grubu öğretmenleri olarak yıllardır mağdur edilmekteyiz. Felsefe dünyanın bütün ülkelerinde yer alırken ve önem verilirken bizim eğitim sistemimizde yıllardır yok sayılmakta iki saatlik bir felsefe dersi ile öğrencilerimiz nasıl aydınlatabilir ki? Felsefe grubu dersleri sosyoloji, psikoloji, mantık görmeyen bir nesil nasıl olur da sorgulayabilir araştırabilir ve doğru düşünmeyi öğrenebilir? Felsefe her yerde olmalı, okularımızın her kademesinde yer almalıdır. Aydınlık bir gelecek için felsefe şart.

ZORUNLU OLMASI GEREK: Felsefe derslerinin zorunlu olması gerekirken bu dersler seçmeli bile değil. Branşımız tamamen itibarsızlaştırıldı ve yok edildi tüm derslerimiz seçmeli hale getirildi ve şimdi de sizin eğitimde yeriniz yok dercesine artık felsefeye alım olmayacak deniyor

DÜŞÜNEBİLMEK İÇİN FELSEFE ŞART: Gelişmiş bir toplum için düşünebilen genç beyinlere ihtiyacımız vardır. Felsefe Sosyoloji Psikoloji Mantık Düşünme Eğitimi dersleri okullarda daha fazla ve zorunlu olarak okutulmalıdır.

BİZ DEĞİL, BAŞKALARI VERİYOR: Felsefe alanı en fazla adaletsizliğe uğrayan alan. Bizim vermemiz gereken örneğin düşünme eğitimi dersini bile başka branşlar veriyor. Felsefe tum derslerin temelinde var. Düşünemeyen biri teknolojiden, sağlıktan anlamaz. Matemetiğin temeli bile felsefedir.

FELSEFE KALDIRILACAK DENİLİYOR: Felsefe grubu öğretmen adayları olarak çok zor günler geçiriyoruz.Alanımızla ilgili yer alan haberlerde felsefe dersinin kaldırılacağı veya ders saatinin düşürüleceği gibi olumsuz haberler almaktayız. Zaten öğretmen atamalarında en az alım bizden yapılıyor.

BU DERSLER ZORUNLU OLMALI: Felsefe, Sosyoloji, Psikoloji, Mantık, Düşünme Eğitimi. Yani toplamda 5 ders var. Oysa sadece felsefe dersi kısmı zorunlu ve o da lise 11’de 2 saat. Seçmeli bile okutulmuyorlar. Okul müdürlerinin keyfine kalmış durumda. İmam hatip liselerinde bu derslere kelam hocaları giriyor. Felsefe yasaklanıyor mu? Oysa felsefe YGS ve LYS’de soru olarak öğrencilerin karşısına çıkıyor. Düşünün beyinler ve geleceğimiz için felsefe şart.

09-02-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin