Arama sonuçları

Fen lisesi öğrencileri bilim zirvesinde buluşacak

Fen lisesi öğrencileri bilim zirvesinde buluşacak

Fen lisesi öğrencileri bilim zirvesinde buluşacak. Türkiye genelinde 310 fen lisesinden 390 öğrenci, bilimsel projelerini 29-30 Nisan'da Kızılcahamam'da düzenlenecek öğrenci kongresinde bildiri olarak sunacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencileri araştırmaya yöneltmek, fen bilimleri alanında yeni buluşlara ilgi uyandıracak ortam ve şartları hazırlamak amacıyla kurulan fen liselerinin kurumsallaşmasına, geliştirilmesine katkı sağlamak amaçlanıyor. Bunun için de MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, Kahramankazan Belediye Başkanlığı ve Gazi Üniversitesi Rektörlüğü arasında işbirliği sözleşmesi imzalandı.

FEN LİSESİ ÖĞRENCİLERİ BİLİM ZİRVESİNDE BULUŞACAK

Türkiye genelindeki 310 fen lisesinden 390 öğrenci, 310 danışman öğretmenin katılımı ile "Prof. Dr. Fuat Sezgin Anısına Bilim Işığında Geleceğe Genç Bakış" konulu "Fen Liseleri 3. Ulusal Öğrenci Kongresi"nde bir araya gelecek. Kongre, 29-30 Nisan'da Kahramankazan Mustafa Hakan Güvençer Fen Lisesi koordinatörlüğünde Kızılcahamam'da düzenlenecek.

KONGREDE 81 BİLDİRİ SUNULACAK

Kongrede, Gazi Üniversitesi akademisyenlerinden oluşturulan Bilim Kurulu'nun değerlendirmesi sonucu her ilden bir tane olacak şekilde belirlenen 81 bildiri, 29 Nisan Pazartesi günü öğrenciler tarafından sunulacak. Diğer fen liselerinden öğrenciler de dinleyici olarak kongrede yer alacak.

Gazi Üniversitesi kampusunda öğrenci ve öğretmenlere üniversite akademik birimlerinin tanıtım sunumu ise 30 Nisan Salı günü yapılacak. Aynı gün Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) tesislerinde öğrencilere uygulamalı eğitim verilecek.

KONGRE SONRASINDA BİLDİRİLER KİTAPLAŞTIRILACAK

Öğrencilerin yapacağı sunumlardan bazı başlıklar şöyle:

"Savunma teknolojileri alanında hava ve uzay araçları tasarımı, insansız ve akıllı sistemler, savunma bilişimi, modelleme ve simülasyon. Sensör teknolojileri, siber güvenlik. Moleküler ve hücresel mühendislik alanında nanoteknoloji ile ilaç taşınım ve hedefleme. Biyomalzeme üretimi, doku mühendisliği. Nanoteknoloji temelli analiz ve görüntüleme sistemleri. Nano optik ve elektronik, robotik ve yapay zeka, insan-bilgisayar etkileşimi, bilgisayar-bilgisayar etkileşimi. Mekatronik sibernetik, makine öğrenmesi, malzeme bilimi ve teknolojileri. Biyobenzetim, kompozit malzeme üretimi, metalurji, yapı malzemeleri üretimi. Süper iletkenler, sentetik biyoloji. Sürdürülebilir enerji ve çevre yönetimi teknolojileri. Yenilenebilir enerji teknolojileri ve enerji depolama, hidrojen yakıt pilleri, süper kapasitörler ve nükleer piller."

 

 

22-04-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin