Arama sonuçları

Finalde 15 ülkeden 90 proje yarıştı

Finalde 15 ülkeden 90 proje yarıştı

 

Finalde 15 ülkeden 90 proje yarıştı. MEF Okulları ve MEF Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen “28. Uluslararası Dr. İbrahim Arıkan MEF Eğitim Kurumları Araştırma Projeleri Yarışması” kazananları belli oldu. Yarışmanın amacı fizik, kimya ve biyoloji alanlarındaki yetenekli lise öğrencilerini bilimsel araştırmalara özendirmek. 701 projenin katıldığı yarışmanın finalde Türkiye dahil 15 ülkeden 90 proje yer aldı.

MEF Eğitim Kurumlarının Kurucusu Dr. İbrahim Arıkan’ın adı ile anılan yarışma MEF Üniversitesi’nde gerçekleşti. Sergilenen projeler arasında Türkiye’den fizik alanında birincilik ödülünü İzmir Özel Çakabey Lisesi, kimya alanında İzmir Özel Oğuzhan Özkaya Koleji Fen Lisesi, biyoloji dalında Özel Antalya Sınav Anadolu Lisesi aldı.

Yarışmaya yurt dışından katılan projeler arasında yapılan değerlendirme sonucunda ise fizik alanında Gürcistan, kimya alanında Polonya, biyoloji alanında ise Kuzey Makedonya birincilik ödülünün sahibi oldu.

FİNALDE 15 ÜLKEDEN 90 PROJE YARIŞTI

MEF Eğitim Kurumları tarafından, 1992 yılından bu yana, lise öğrencilerini bilimsel araştırmalara teşvik etmek amacıyla düzenlenen “28. Uluslararası Dr. İbrahim Arıkan MEF Eğitim Kurumları Araştırma Projeleri Yarışması’nda ödüller törenle sahiplerine verildi.

Ödül törenine kuşak araştırmacısı Evrim Kuran’ın katılımı ile gerçekleşti.

Kuran yaptığı konuşmada Türkiye’nin Z Kuşağı için araştıran, soran, sorgulayan bir nesil olmanın önemine dikkat çekti. Kuran sözlerine şöyle devam etti: “Ünlü fizikçi Albert Einstein ‘Özel bir yeteneğim yok fakat tutkulu derecede meraklıyım’ der. Baş döndürücü bir değişimin yaşandığı ve hız sözcüğüyle tariflenebilecek çağımızda, tutkulu derecede meraklı olmak artık özel bir yetenek olarak ele alınabilir. Neden çok kıymetli bir sorudur. Bizi bilgeliğe getirir. 21. Yüzyılın en büyük sermayesi umut, iyimserlik ve geleceğe olan inançtır. Dünya ve demografi değişiyor. Yaşlanan bir dünya var. Dünyanın sorunlarını düşünüp fırsatı sormak lazım. Dünyanın bir problemini çözmeye niyetli olan kişi en değerli kişidir. Lütfen siz de bunu yapın. Dünyaya katkı verin. Bir diplomadan fazlası olun. Aklınızın ipiyle kalbinizin kuyusuna inin. ’’

 

12-05-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş