Arama sonuçları

Fransa'ya YÖK'ten yanıt 'öğretmenlikler' ile geldi

Fransa'ya YÖK'ten yanıt 'öğretmenlikler' ile geldi

Fransa'ya YÖK'ten yanıt 'öğretmenliklerle' geldi. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK), Türkiye’deki yükseköğretim kurumları bünyesinde yer alan ve henüz öğrencisi olmayan Fransız Dili ve Edebiyatı ve Fransızca öğretmenliği bölümlerine yeni bir karar alınıncaya kadar öğrenci alınmamasını karar verdi. Ancak şu anda öğrencisi olan bölümler bu karardan etkilenmiyor. Bu bölümler öğrenci almaya devam edecek.

FRANSA'YA YÖK'TEN YANIT 'ÖĞRETMENLİKLER' İLE GELDİ

YÖK’ten edinilen bilgiye göre bu kısıtlama kararının alınmasında özellikle “mezun-istihdam ilişkisi” ve Fransa ile "mütekabiliyet” hususu etkili oldu.

YÖK yetkilileri, Fransa’da hiçbir üniversitede lisans düzeyinde eğitim veren Türk Dili ve Edebiyatı / Türkoloji bölümleri bulunmadığını da hatırlattı.

16 TANE BÖLÜM VAR

YÖK, Türkiye’de henüz öğrenci almaya başlamamış olan Fransız Dili ve Edebiyatı ve Fransızca öğretmenliği bölümü/programı sayısının 16 olduğunu belirtti.  Bunlardan 12'si Fransız Dili ve Edebiyatı, 4'ü de Fransızca öğretmenliği bölümleri.

Üniversitelerde öğrencisi olan ve eğitim öğretimi sürdüren toplam 19 Fransız Dili ve Edebiyatı ve Fransızca öğretmenliği bölümü/programı bulunuyor.  Öğrenci alan mevcut bölümler eğitim öğretimlerine hiçbir aksama olmaksızın devam edecek. Bu bölümler eğitimlerine devam ettikleri gibi bu yıl da öğrenci alacak.

MEVCUT BÖLÜMLER EĞİTİMLERİNE DEVAM EDECEK

Ama öğrenci almamış öğretmenlik programlarına bu yıl öğrenci alınmayacak. Bu kapsamda yeni bölüm açılmayacak. Henüz öğrenci almamış olan Fransız Dili ve Edebiyatı ile Fransızca öğretmenliği bölümleri bu karar kapsamında. Bu bölümler yeni bir karar alınana dek öğrenci alamayacak.

FRANSA VE TÜRKİYE ARASINDA KUR'AN-I KERİM TARTIŞMASI

YÖK'ün Fransızca öğretmenlikleriyle ilgili bu kararı almasında Fransa'da yayımlanan bildirinin etkisi olduğu vurgulanıyor. Fransa'da eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile eski başbakanlardan Manuel Valls’ın da aralarında bulunduğu 300 siyasetçi ve yazar, "Şiddet ve Yahudi düşmanlığını yaydığı gerekçesiyle Kuran-ı Kerim'den bazı ayetlerin çıkarılmasını" isteyen bildiri yayınlamıştı.

HANGİ ÜNİVERSİTELER ÖĞRENCİ ALMAYACAK

YÖK, öğrenci almayacak 16 bölümün arasında bulunan üniversitelerden yalnızca devlet üniversitelerini açıkladı:

Buna göre 9 devlet üniversitesinin isimleri şöyle:

Aksaray Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi (ASBÜ), Çankırı Karatekin Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ), Kırıkkale Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi.

 

 

10-05-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin