Arama sonuçları

Fransızca öğretmenleri Fransa'da eğitim alacak

Fransızca öğretmenleri Fransa'da eğitim alacak

Fransızca öğretmenleri Fransa'da eğitim alacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEBÖğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile Fransa Büyükelçiliği Kültürel Etkinlikler ve İşbirliği Müsteşarlığı arasında yapılan iş birliğiyle Fransızca öğretmenlerine mesleki becerilerini artırmak amacıyla gelecek aydan itibaren Türkiye ve Fransa'da eğitim verilecek. 

FRANSIZCA ÖĞRETMENLERİ FRANSA'DA EĞİTİM ALACAK

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Adnan Boyacı ile Fransa'nın Türkiye Büyükelçiliği İşBirliği ve Kültür Etkinlikleri Müsteşarı Eric Soulier'in katılımıyla Fransızca öğretmenlerinin mesleki gelişiminin desteklenmesine yönelik iş birliğini kapsayan Niyet Beyanı İmza Töreni, Bakanlık Başöğretmen Salonu'nda gerçekleştirildi. 

Genel Müdür Adnan Boyacı, yabancı dil öğretmenlerinin mesleki gelişimlerinin 2023 Eğitim Vizyonu'nun öncelikli hedefleri içerisinde yer aldığına işaret etti.

Boyacı bu doğrultuda sivil toplum örgütleri, özel okullar, öğretmenler, okul yöneticileri, akademisyenler ve konuya ilişkin tüm tarafların katılımıyla Uluslararası Yabancı Dil Forumu'nu yaptıklarını anımsattı. Boyacı, forumda İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapçaya ilişkin mevcut sorunların çözüm önerileriyle tartışıldığını ve eylem planının hazırlandığını kaydetti.

DİL EĞİTİMİ İÇİN EYLEM PLANI

Boyacı, eylem planı doğrultusunda ilk önce Arapça öğretmenlerinin mesleki gelişimlerine ilişkin bir programı hayata geçirdiklerini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye ve Katar'da Arapça öğretmenlerimizi yetiştirmeyi amaçlayan bu programımız haziran ayında başlayacak. İkinci olarak Fransızca öğretmenlerimiz için Fransız hükümetinin, büyükelçiliğinin desteğiyle birlikte bu iyi niyet beyanıyla beraber öğretmenlerimizi burada ve Fransa'da yetiştirmeye ilişkin ikinci aşamaya geldik. Eğitimlerimiz Türkiye'de ve Fransa'da olmak üzere iki etapta gerçekleşecek. Bu eğitimler içerisinde öğretmenlerin hem 4 dil becerisine ilişkin dil yeterlilikleri hem de öğrenme, öğretme süreçlerindeki mesleki becerileri geliştirilecek."

MESLEKİ BECERİLERİ ARTIRMAK

 

Bu çalışmada Hacettepe Üniversitesi Fransızca bölümünün de paydaşları olduğunu aktaran Boyacı,  şöyle dedi: "Amacımız sürdürülebilir uygulamaya dönük öğretmenlerimizin çocuklarımıza yabancı dil öğretimine ilişkin mesleki becerilerini artırmak."

Fransa'nın Türkiye Büyükelçiliği İş Birliği ve Kültür Etkinlikleri Müsteşarı Soulier de bu çalışmayla öğretmenlerin yeterliliklerinin artırılması için fırsat sunmanın amaçlandığını vurguladı.

Soulier, aynı zamanda Yunus Emre Enstitüsü ile gerçekleştirilen proje kapsamında Avrupa ve Türkiye arasında Fransızca değişim programının öngörüldüğünü bildirdi.

MESLEKİ GELİŞİM SERTİFİKA PROGRAMI

 

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile Fransa Büyükelçiliği Kültürel Etkinlikler ve İşbirliği Müsteşarlığı arasında yapılan iş birliği, yabancı dil öğretmenlerinin mesleki gelişimlerine ilişkin Türkiye ve yurt dışındaki çalışmaların devamı olma niteliğini taşıyor. 

Çalışmayla, 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda Fransızca öğretmelerine yönelik Türkiye ve Fransa'da Haziran 2019'dan itibaren başlayacak eğitimler planlandı. 

İş birliği kapsamında Fransızca öğretmenlerinin konuşma, yazma, okuduğunu anlama ve dinleme olmak üzere dört dil beceri alanları ile Fransızca öğretimi alanındaki mesleki becerilerinin artırılması ve Fransızca dil eğitiminin geliştirilmesine katkıda bulunulması amacıyla Fransızca Öğretmenleri Mesleki Gelişim Sertifika Programı hazırlandı.

TOPLAM 120 SAAT ALACAKLAR

Düzenlenecek eğitimlerin birinci fazı Türkiye'de 60 saat, ikinci fazı ise Fransa'da 60 saat olmak üzere toplam 120 saat olarak gerçekleştirilecek.

Türkiye'de düzenlenecek eğitim programının içerik, yazılı ve görsel materyalleri ile dijital içeriklerine ait hazırlık süreçleri Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ve Hacettepe Üniversitesi iş birliğinde yürütülecek.

Düzenlenecek Mesleki Gelişim Sertifika Programı uzaktan eğitim sistemi ile desteklenecek.

22-05-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş