Arama sonuçları

Galatasaray Lisesi’ne Fenerbahçeli müdür mü atanıyor?

Galatasaray Lisesi’ne Fenerbahçeli müdür mü atanıyor?

Galatasaray Lisesi’ne Fenerbahçeli müdür mü atanıyor? Galatasaray Lisesi’ne yeni müdür olarak tarihçi Prof. Dr. Vahdettin Engin’in atanacağı iddiaları ortalığı karıştırdı. Galatasaraylılar Fenerbahçeli birinin liseye müdür olamayacağını söylüyor.

Sosyal medya ismi Galatasaray Lisesi’ne müdür olarak atanmasıyla gündeme gelen Prof. Dr. Vahdettin Engin’i tartışıyor. Engin’in koyu bir Fenerbahçeli olduğu, her ne kadar Galatasaray Lisesi mezunu olsa da bu okulda müdürlük yapamayacağı ifade ediliyor.

Bu görüşü dile getirenlerden biri de Galatasaray Spor Kulübü Divan Başkanı Eşref Hamamcıoğlu. Hamamcıoğlu Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, müdürlük için adı geçen Engin’in bu görevi teşekkür ederek, kabul etmemesi gerektiğini söyledi.

GALATASARAY LİSESİ’NE FENERBAHÇELİ MÜDÜR MÜ ATANIYOR?

Hamamcıoğlu’nun müdür ataması ile ilgili paylaşımı şöyle:

Galatasaray Lisesi’ne yeni müdür atanmasıyla ilgili çeşitli spekülasyonlar yapılmaktadır. Bu konudaki bilgi ve görüşlerimi paylaşmak isterim.

1.İsmi geçen Sn. Vahdettin Engin, dünya çapında bir sosyal bilimcidir. Galatasaray Lisesi tarihi hakkında yazdığı pek çok kitabı mevcuttur.

2.Kendi beyanına göre de bu makama “henüz” ataması yapılmamıştır. Buradan çıkarılabilecek sonuç “yakında” atamanın kesinleşeceği yönündedir.

3.Akademik ve Galatasaray Lisesi özgeçmişi çerçevesinde bu göreve “layık” olduğu konusunda ve Galatasaray Lisesi eğitim seviyesini daha da ileriye taşıyacağı konusunda endişe yersizdir.

4.ANCAK Galatasaray Lisesi sıradan bir lise değildir. Hepimizin gönül verdiği kulübümüzün içinden doğduğu ve kurucu idaresinin oluştuğu bir yer olmasının dışında, demokratik ve laik Cumhuriyet değerlerinin savunucularını yetiştiren bir eğitim sembolüdür. Lise müdürü olmanın şartları arasında her ne kadar “hangi takımın taraftarı” olduğunun önemli olmadığını savunanlar olsa bile, konu “Galatasaray Lisesi müdürlüğü” ise, en azından bu makama layık görülen kişinin “takım üyesi/taraftarı” olmaması gerekir ki, ileride kulübe üye olabilecek doğru, faydalı ve gerçek Galatasaraylılar yetişsin.

Değerli Vahdettin Ergin’in başka takım üyesi olduğu, tescillenmiştir.

5.Kulüp tüzüğünde lise müdürünün, yönetim kurulunun doğal üyesi olduğu belirtilmekteyse de, bu zamana kadar hiçbir müdür, ilk toplantılar hariç, toplantılara katılmamış ve herhangi bir konuda oy kullanmamıştır. Bununla ilgili endişeye gerek yoktur. Dolayısıyla, bu konuyu speküle ederek, olası bir tüzük tadil genel kurulunda ilgili maddeyi değiştirmeye heveslenerek, kimse zemin oluşturmamalıdır.

TEMENNİM-

Değerli bilim adamı, iyi bir Galatasaray Liseli Sn. Vahdettin Engin’in kendisini son derece onurlandığına inandığım bu kutsal görevden, ataması kesinleşmeden önce, teşekkür ederek, feragatı etmesidir.

Böylelikle, Galatasaray ve Galatasaray Lisesi karşıtlarına yeni bir polemik yaratma imkanı vermemiş ve kendisini de yıpratmamış olacaktır.

Sarı-kırmızı sevgilerimle

Eşref Hamamcıoğlu

 

SOSYAL MEDYA TARTIŞIYOR

-Sosyal medyada ise Engin’in liseye müdür olarak önerilmesiyle ilgili yorumlar şöyle:

-Galatasaray Üniversitesi rektörü Galatasaray Lisesi’ne liseden mezun Fenerbahçeli olan Vahdettin Engin’in müdür olarak atanmasını Milli Eğitim Bakanlığı’na önermiş. Ultraaslana duyurulur.

-Sonunda bu da oldu. Galatasaray Lisesi’ne Fenerbahçeli müdür.

-Koyu Fenerbahçeli Vahdettin Engin, yakın zamana kadar FB Kongre üyesiydi. Kendisi bu üyelikten istifa etti ve Galatasaray Lisesi müdürü oldu. Böylece Galatasaray Lisesi müdürü olduğu için Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu’nun da doğal üyesi.

-Abdülhamit hayranı, dolayısıyla Tevfik Fikret düşmanı.

-Hem Fenerbahçeli hem de Abdülhamit’e toz kondurmaz

 

PROF. DR. VAHDETTİN ENGİN: SIKI BİR FENERBAHÇE TARAFTARI

Prof. Dr. Vahdettin Engin’in kitaplarının satıldığı sitedeki biyografisi şöyle:

1956 yılında Kocaeli'de doğdu. Yakınçağ Osmanlı tarihi uzmanı olan ve özellikle Sultan Abdülhamit  dönemine ve Türkiye'de ulaşım tarihine ilişkin araştırmalarıyla tanınan Prof. Dr. Vahdettin Engin, 1977 yılında Galatasaray Lisesi’ni bitirdi. 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yakınçağ Tarihi Kürsüsü’nden mezun oldu. 1983 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak akademik hayatına başladı. Halen aynı üniversitenin Fen Edebiyat Fakültesi tarih bölümünde öğretim üyesi.  Engin, 2000 yılında çıkan Tünel kitabı ile Türk Tarih Kurumu Ödülü aldı. Son dönemde Dr. Theodor Herzl’in 2. Abdülhamit ile Filistin’de bir Yahudi devleti kurulması için yaptığı gizli görüşmelerin ayrıntılarını belgeleriyle açığa çıkaran Pazarlık kitabı ile basında ses getirdi. Galatasaray Spor Kulübü'nün kuruluş belgesini bulan Engin, sıkı bir Fenerbahçe taraftarı.

KESİNLEŞMEDİ BİR SÜREÇ YAŞANIYOR

Bu arada Galatasaray Lisesi müdürü olarak adı geçen Vahdettin Engin, atama ile ilgili sorulan soruya şu “Şu anda atama kesinleşmedi, bir süreç yaşanıyor. Orada görev almak benim için onur” yanıtını verdi.

22-08-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş