Arama sonuçları

Galileo Galilei İtalyan Lisesi nasıl öğrenci alacak?

Galileo Galilei İtalyan Lisesi nasıl öğrenci alacak?

Galileo Galilei İtalyan Lisesi nasıl öğrenci alacak? Galileo Galilei İtalyan Lisesi 1870 yılında Özel İtalyan Okulu olarak yabancı uyruklu kız öğrencilerin anaokulu ve ilkokul eğitimi almaları için açıldı. Türk-İtalyan (1911-1912) ve I. Dünya (1915-1918) savaşları nedeniyle okul bir süre kapalı kaldı.

1919 yılında orta kısmı ve İtalyanca bilmeyen öğrenciler için hazırlık sınıfı açıldı. Okulun adı "Özel İtalyan Kız Ortaokulu" olarak değişti. Aynı çatı altında anaokulu, ilkokul ve ortaokul  öğrencilerine eğitim verdi. 1996 yılında ortaokul kısımlarının karma olması nedeniyle okulun adı "Özel İtalyan Ortaokulu" olarak değişti. 1998 yılında İlköğretimi sekiz yıla çıkartan yasanın yürürlüğe girmesiyle tüm okullarda  olduğu gibi ortaokul bölümü kapandı.  

GALILEO GALILEI İTALYAN LİSESİ NASIL ÖĞRENCİ ALACAK?

2000-2001 öğretim yılından itibaren "Özel Beyoğlu İtalyan Lisesi" adı altında, bünyesinde anaokulu ve yabancı uyruklu öğrenciler için ilköğretim sınıfları da mevcut olmak kaydıyla, liseye dönüştü.

Okulun adı 2004-2005 öğretim yılında  "Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi" olarak değiştirildi. 

Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi 18 Eylül 2016 yılında İsviçre’nin Cenevre şehrinde “Dünya Kalite Ödülü” aldı.

İşte Galileo Galilei İtalyan Lisesi ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları:

KENDİ SINAVINI YAPACAK MI?

Hayır, ayrı bir sınav yapmayacak. En azından 2018-2019 öğretim yılında alacağı öğrenciler için böyle bir sınav yok. Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yapacağı sınavın sonuçlarını kullanacak.

OKULA NASIL GİRİLECEK?

Okul öğrencilerini Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yaptığı merkezi sınav Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanlarına göre alacak.  Bu sınavdan hesaplanacak Merkezi Sınav Puanı'na (MSP) göre puan açıklayacak.  LGS ise Türkçe, Matematik, Fen,  TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden yani toplam 6 dersten yapılacak.

OKUL NOTLARI DİKKATE ALINACAK MI?

Hayır. Okul notları dikkate alınmıyor. LGS (MSP) puanıyla alacak. Bu puanın hesaplaması ise sadece sınav sonuçlarına göre yapılıyor.  Okul notları bu puan hesaplamasında kullanılmıyor.

LİSENİN TABAN PUANI NEDİR?

Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi 2018-2019 öğretim yılı 1. ön kayıt için 500 tam puan üzerinden 390 olarak açıkladı.

PUAN EŞİTLİĞİ DURUMUNDA NE HANGİ ÖĞRENİ KAYIT HAKKI KAZANIYOR?

Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanların eşit olması hâlinde, AOSP, eşitliğin devam etmesi hâlinde sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki YBP üstünlüğü, eşitliğin devam etmesi hâlinde tercih önceliği, yine eşitliğin devam etmesi hâlinde okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı, bunların da eşit olması hâlinde ise öğrencinin doğum tarihine göre yaşça küçük olanların önceliği dikkate alınır.

TERCİH LİSTESİ HAZIRLANIYOR MU?

Hayır. Tercih listesi hazırlanmıyor. Okul taban puanını açıkladıktan sonra puanınız tutuyorsa bireysel olarak ya da on-line okula önce ön kayıt- sonra da kesin kayıt yaptırıyorsunuz.

OKULUN DİPLOMASININ ÖZELLİĞİ NEDİR?

Okul, 2004-2005 öğretim yılında İtalya'daki liselerle denklik belgesi aldı. Mezunlar aldıkları bu diploma ile İtalya’daki özel veya devlet üniversitelerine başvurabiliyor.

ÖĞRENİM SÜRESİ KAÇ YIL?  

Yabancı özel lise statüsünde olan okulda eğitim süresi bir yıl İtalyanca  hazırlık olmak üzere 5 yıl.

HANGİ İKİNCİ DİLİ ÖĞRETİYOR?

Eğitim dili İtalyanca olan lisede hazırlık sınıfından itibaren İngilizce ve 9. sınıftan itibaren Latince dil dersleri eş zamanlı olarak işleniyor.

DEĞİŞİM PROGRAMI VAR MI?

Öğrenciler AFS gibi Uluslararası Değişim Programı bir yıl eğitimlerine İtalya’dan Almanya’ya, ABD ve Kanada’dan Finlandiya’ya yaklaşık 28 ülkede devam edebilme imkânına sahip.

YABANCI ÖĞRETMEN VAR MI?

Müfredat gereği Türkçe yapılması zorunlu olanların dışındaki dersler İtalyan öğretmenler tarafından yapılıyor. Kadronun çoğu İtalyan öğretmenlerden oluşuyor.

YATILI EĞİTİM VAR MI?

Hayır.

OKULUN KONTENJANI NEDİR?

Galileo Galilei İtalyan lisesinin 2018-2019 öğretim yılı kontenjanı geçen yıla göre 10 kişi azaldı ve 58 oldu.

ÖĞRENİM ÜCRETİ NEDİR?

Galileo Galilei İtalyan Lisesi 2018-2019 yılı öğrenim ücreti 29 bin 40 TL.

 

02-05-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş