Arama sonuçları

Gelecekte eğitim ve oyun iç içe olacak

Gelecekte eğitim ve oyun iç içe olacak

Biz fütüristler gelecek ile ilgili yorumlar yaparken senaryolara dayalı konuşmak zorundayız. Bu senaryolar çok itina ile hazırlanır. Geleceğin eğitiminin nasıl olacağına ilişkin soruların yanıtlarını şöyle sıralayabiliriz. 

BİLGİSAYAR OYUNLARINI YASAKLAMAYIN: Eğitim ile oyun artık iç içe olacak. O yüzden çocuklara bilgisayar oyunlarını yasaklamak yerine oradan aldıkları hazzı benzer oyunlarla eğitimde kullanmamız gerekiyor. 

GÜNCELEME GEREKİYOR: Gelişen teknolojilerin güncellemesi pedagoglar ile sürekli değerlendirilip ona göre eğitime uyarlanması gerekir. O yüzden Fatih Projesi sadece akıllı tahtalar anlamında iyi ama genel anlamda özeniz ve hazırlıksız bir proje.

DERS SAATLERİ DÜZENLENMELİ: Öğrenciler ders saatlerine uyum sağlayamıyor. Bu yüzden dersler 15+5+15 olmalı. Aradaki 5 dakika sınıfta “Sosyal Medya Erişimi ve Güncelleme Molası” şeklinde düzenlenmeli. 

BİR LİSAN ÖĞRENİN: Simültane tercüme teknolojileri 5 yıl içinde yapay zekâ ile birleşeceği için birden fazla lisan öğrenmenin beyni yormaktan başka bir işe yaramayacağı anlaşılacak.

HAZIRLIK YILI OLDU: Lisedeki 4'üncü yıl artık üniversiteye hazırlık yılı haline geldiği için bunun çözümlenmesi gerekiyor.

SEKTÖREL BAKIŞ DERSİ: Lisede “Sektörlere Bakış” derslerine başlanmalı. Öğrenciler seçecekleri mesleğe Lise 1’den itibaren hazırlanmalı. Avukat olmayı düşünen bir öğrenciyi mutlaka Adliye’ye götürüp gezdirmemiz gerekiyor. 

FİZİKSEL KALIRLAR MI?: Üniversitelerin fiziksel olarak ne kadar süre olarak kalacağı tümüyle kendilerine bağlı. Araştırma-Geliştirme yapmayan üniversitelerin zaten yaşaması zor olacak. Ayakta kalacak üniversiteler dünyanın çeşitli ülkelerinde sürekli ve belki de yarım dönemler bazında öğrenci değişimi yapacaklar. Böylece öğrenciler 8 farklı ülkede/kültürde bulunarak kendilerini global dünyaya hazırlayacak.

TÜRKİYE HAZIR DEĞİL: Türkiye bu değişimlere hiçbir şekilde hazır değil. Ama asıl önemli olan, hazır olmak için bir çaba içinde olup olmadığıdır. Unutmayalım ki dünya bu değişimi daha önce yaşamadı. Yaşayan başka bir dünyadan da danışmanlık almadığına göre olaya yaklaşım “deneme-yanılma” ile olacaktır. Fütüristler dikkate alınmazsa çok zaman kaybedilecek. 

  

18-05-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin