Arama sonuçları

Gençler iş beğenmedikleri için mi işsiz kalıyor?

Gençler iş beğenmedikleri için mi işsiz kalıyor?

Gençler iş beğenmedikleri için mi işsiz kalıyor? Genç ve eğitimli işsizliğin nedenleri nedir? İş var ama eğitimli genç iş mi beğenmiyor? 

Bu soruları sormamızın nedeni Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel’in yaptığı açıklama oldu. Öncel, BMD markalarının bu yıl 67 bin 400 kişiyi işe alacağını belirterek, "Gençlerimize iş beğenmemekten vazgeçin, markaların aradığı 67 bin kişiden biri olun diyoruz" dedi. 

İşsizlik rakamlarına da değinen Öncel, 2016'nın son çeyreğinde işsizliğin yüzde 12.1 ile son 6.5 yılın en yüksek seviyesine çıktığını hatırlatarak, bu verilere rağmen çalıştıracak personel bulmakta zorlandıklarını söyledi. 

Üniversitelerinden yeni mezun olmuş gençler için perakende sektörünün çok önemli fırsatlar sunduğuna işaret eden Öncel, şunları söyledi: 

KAPILARI SONUNA KADAR AÇIK:  Kapıları sonuna kadar açan markalarımız Deloitte 2016 raporuna göre bu yıl yaklaşık 67 bin 400 kişiyi işe almak için bekliyor. 2023'e kadar ise yaklaşık 400 bin kişiyi işe alacağız. BMD, 149 üye firmayı ve bu firmalara ait 422 markayı temsil ediyor. Dernek üyesi firmalar bugün itibarıyla 375 bin kişiye istihdam sağlıyor.

PERAKENDEDE ALTERNATİF VAR: Organize perakende sektörü, özellikle genç işsizliğin çözümüne katkı sunacak pek çok alternatifi içinde barındırdırıyor. Gençlerimize yarı zamanlı veya çalışma günlerini kendilerinin belirleyeceği bir çalışma planı sunuyoruz. Çekirdekten’ yetişeceği ve ilgili olduğu markayla ilgili bütün püf noktalarını öğrenebileceği bir ortam bekliyor. İlk başlarda belki biraz yorulacaklar. Ancak unutmamak lazım ki bugün BMD'deki pek çok marka sahibi işini bu şekilde kurdu. Çırağı olunmayan işin ustası da olunamadığı unutulmamalı.

YABANCI DİL BİLENLERE FIRSAT: Yeni arkadaş edinme ve eğitim ortamları için ideal fırsatlar sunuyoruz. Yurt dışında hızla büyümeye başlayan Türk perakende sektörü için yabancı dil bilen gençleri yurt dışında önemli fırsatlar bekliyor.

KARİYER YOLLARI AÇIK: Yeni mezunlara sağlanan birinci yıl asgari ücretin yarısı, ikinci yıl ise yüzde 25'i kadar devlet desteği çok önemli. Çok dinamik ve çok hızlı yaraları saran bir yapımız var. Çok olumsuzluklar yaşadık ama kaldığımız yerden hızla devam ediyoruz. Büyük projeler durmadan devam ediyor. Gençler şimdi kariyer yollarının da açık olduğunu görüyorlar. Bir satış danışmanı sabır gösterirse genel müdür de kendi işinin patronu da olabiliyor. Bu nedenle gençlerimize iş beğenmemekten vazgeçin, markaların aradığı 67 bin kişiden biri olun diyoruz.

TASARIMCIDAN SATIŞ TEMSİLCİSİNE KADAR: Markaların 2017'de mağaza açılışlarına ve işe alımlara devam edecek. Sektörde satış temsilcisinden mağaza yöneticisine, tasarımcısından idari kadrolara her kademe için pek çok kariyer fırsatı bulunuyor. 

ELEMAN BULMAKTA ZORLANIYORUZ: Bu seçeneklere rağmen organize perakende sektörü olarak eleman bulmada sıkıntı yaşıyoruz. İş arayan gençlerimiz mutlaka markalarımızın İK servisleriyle iletişimde olsunlar. Kendi özelliklerine uygun bir pozisyonu mutlaka yakalayacaklardır.

18-02-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş