Arama sonuçları

Gençler ‘iş tecrübeleri yok’ diye iş bulamıyor

Gençler ‘iş tecrübeleri yok’ diye iş bulamıyor

Gençler ‘iş tecrübeleri yok’ diye iş bulamıyor. Gençlere iş yaşamında karşılaştıkları sorunlara çözüm bulmak için Esas Grubu’nun bünyesinde kurulan ve İlk Fırsat Projesi’ni yaşama geçiren Esas Sosyal gençlerin neden işsiz kaldıklarını araştırdı. Türkiye’de “diplomalı işsiz” olarak nitelendirilen üniversite mezunu gençlerin okuldan işe geçiş sürecinde karşılaştıkları zorluklar konusunda farkındalık yaratmayı ve çözüm modelleri oluşturmayı hedefleyen Esas Sosyal’ın araştırmasından çıkan sonuç ise tecrübezlik, referans eksikliği ve eğitim sistemindeki eşitsizlikler oldu. 

Eğitimli gençlerin istihdamı konusunda Bilgi Üniversitesi ile bir odak grup çalışması, İpsos ile Türkiye genelinde 2 binden fazla kişinin katıldığı bir kamuoyu araştırması yapıldı. Genel kamuoyunun, üniversite mezunu işsiz gençlerin, son sınıf öğrencilerinin ve bu gençlerin ebeveynlerinin görüşleri alandı. 

İşte araştırmadan çıkan sonuçlar: 

• Araştırmaların sonuçları eğitimli gençlerin işsizliğinin en önemli nedeni olarak eğitim sistemindeki eşitsizlikler, deneyimsizlik ve referans eksikliğinin görüldüğünü ortaya koydu. 
• Ayrıca, eğitimli genç işsizlerin yüzde 88’inin psikolojik (moralsizlik, depresyon, güven kaybı, gelecek kaygısı, endişe); yüzde 52’inin fiziksel (uyku ve beslenme düzeni bozukluğu); yüzde 47.7’sinin sosyal (ebeveynlerle ilişkinin bozulması ve yaşam kalitesinin düşmesi) sorunlar yaşadığı belirlendi.
• Eğitimli genç işsizlerin yüzde 64.5’i işsiz kaldıklarında kendilerini geliştirecek ek eğitimler almayı, yüzde 55.’i yüksek lisans / doktora yapmayı, yüzde 53.2’si ise eğitim gördükleri alanın dışında bir pozisyonda görev yapmaya yöneldikleri de ortaya çıktı. 
• Yine araştırma sonuçlarına göre gençlerin iş başvurularında karşılaştıkları engellerin başında işverenin talep ettiği “deneyim” geliyor.  

TÜİK VERİLERİ NE DİYOR?

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK), ağustos ayına ilişkin iş gücü istatistiklerine göre işsizlik oranı, ağustosta geçen yılın aynı dönemine göre 1.2 puan arttı. İşsizlik oranı yüzde 11.3 oldu. Aynı dönem için işsiz sayısı da 435 bin kişi artarak 3 milyon 493 bin kişiye ulaştı. 

GENÇ İŞSİZLER ORANINDA ARTIŞ VAR

İşsizlik oranı, ağustosta bir önceki aya göre de 0.6 puan arttı. Temmuzda işsizlik oranı yüzde 10.7 olmuştu. Ağustosta tarım dışı işsizlik 1.3 puanlık artışla yüzde 13.7 olarak tahmin edildi. 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı 1.6 puanlık artışla yüzde 19.9 oldu. İşsizlik oranı  15-64 yaş grubunda 1.2 puanlık artışla yüzde 11.5 oldu.

28-12-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş