Arama sonuçları

Gençlere sözümdür, iktidarımızda sözlü sınav kaldırılacak

Gençlere sözümdür, iktidarımızda sözlü sınav kaldırılacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Gençlere sözümdür, iktidarımızda, sözlü sınav kalkacak. Kim KPSS'yi kazanırsa o yerleşecek" dedi. Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Anayasa'nın 138. maddesinin, mahkemelerin bağımsızlığı üzerine inşa edildiğini ifade etti.

TÜGVA'nın, Erdoğan ailesinin kurduğu bir vakıf olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, şöyle dedi: "Bir taşınmaz tahsis edilmiş. Belediye bakıyor ki tahsis edilen yer amaca uygun kullanılmıyor, o zaman 'Bize verin' diyor. 'Vermeyiz' diyorlar. Mahkemeye gidiliyor, İstanbul 2. İdare Mahkemesi diyor ki 'Amaca uygun değil, belediyeye vereceksiniz', itiraz ediyor da, bu da doğal. İstanbul Bölge İdare'ye gidiyor. Bölge İdare diyor ki 'Hayır, gayrimenkulü iade edeceksiniz'. Doğal olanı nedir? Gidip teslim almaktır değil mi? Gidiyorsunuz teslim almaya, polisler dizilmiş, yargı kararı uygulanmıyor. Devletin polisine talimat veriliyor, yargı kararının uygulanmaması için gelenler engelleniyor."

BÖYLE BİR REZALET YAŞANMADI

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Tarihte hiç görmediğiniz bir olay. Böyle bir rezaleti hiç yaşamadık. Gelen polislere kızdığımı sanmayın, onlar emir kulu, talimat verildi onlara, 'gideceksin, bekleyeceksin'. Sorun kimde? O talimatı verende, saraydan bu talimatı verende. Oradaki daha büyük sorun nerede? Saraydan o talimatı verende. Sen hangi gücüne, yetkine dayanarak yargı kararlarını uygulamıyorsun? Böyle bir yetkiyi sana kim verdi? Millet, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, Anayasaya, yasaya, hukukun üstünlüğüne göre yönet diye sana o yetkiyi verdi. Zenginleş diye, malı götür diye, yolsuzluk yapanları koru diye o yetkiyi sana vermedi."

Bu sözleri söylemesi sonrasında kıyametin koptuğunu ve kendisinin "darbecilikle" suçlandığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Vesayetçisiniz diye bir sürü laf ediyorlar. Hani derler ya 'yavuz hırsız ev sahibini bastırır' aynı model efendim; 'çok bağırırsam bunlar geri adım atar'" dedi.

BABASININ MEVKİSİNİ KULLANIYOR

Kılıçdaroğlu, AK Parti ve MHP'ye oy verenlere seslenerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir Cumhurbaşkanının oğlu, babasının mevkisini, makamını bilerek davranmak zorundadır. Babası sıradan bir makamda oturmuyor. Örnek olmak zorundadır topluma. Gidip de oğlu Milli Eğitim Bakanlığının bürokratlarının tamamını toplayıp, onlara milli eğitim politikasını anlatıyorsa, bir sorunumuz var demektir. Kimsin sen ya? Bu yetkiyi kimden alıyorsun? Cumhurbaşkanının oğlu olmak sana bu kanunsuzlukları yapma hakkı veriyor mu? Cumhurbaşkanının oğlu her şeyden önce mahkeme kararlarını uygular. En azından babasının oturduğu makama saygı duyar. Mahkeme kararının gereğini yapar, 'Buyurun kardeşim mahkeme kararı budur, başımızın üzerinde yeri vardır. Buyurun tahsisi geri tekrar belediyeye veriyoruz' der. Ama bu yapılmıyor."

SÖZLÜ SINAVI KALDIRMA SÖZÜ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Bir cumhurbaşkanının oğlu torpille devlete adam yerleştiremez. Peki cumhurbaşkanının oğluna ulaşamayan garibanlar ne yapsın, onlar sürünsün... Bir cumhurbaşkanının oğlu devlete torpille adam yerleştiriyorsa, o yerleştirdiği kişi devletin memuru değil sarayın memur olur. Bu kadar Anadolu'da 2 diplomalı garibanlar var, nasıl yerleşecek? KPSS'yi kazanmış. Geliyor sözlüye 'elendin'. Niçin? Telefon geldi, bunu alacağız bunun yerine. Gençlere sözümdür, iktidarımızda, sözlü sınav kalkacak. Kim KPSS'yi kazanırsa o yerleşecek. Eğer bir kimseyi torpille bir yere yerleştirirse Cumhurbaşkanı ve şürekası, o kişi onlara gebe kalır, talimatı doğrudan onlardan alır. Ve böyle bir yapı devlette liyakati bitirir. Bunlar aynı zamanda kimin terfi edip etmeyeceğine de karar veriyorlar. Haklı olan değil, 'mafyatik ilişkilere girenler yükselsin' diyorlar. 'Anayasa Mahkemesi'nin kararlarını uygulamayanlar yükselsin' diyorlar."

TÜGVA, DEVLETİN İŞİNE MÜDAHALE EDİYOR

Torpille devlete yerleşenlere kızmadığını dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle dedi: "Bunlar da aslında 'nasıl yerleşiriz' diye arayış içine girmiş olabilirler. Benim asıl kızdığım TÜGVA'nın, devletin işine müdahale etmesidir, amacının dışına çıkmasıdır, devlete adam yerleştirmesidir. Bu organizasyon paralel yapıdır. Devletin içinde paralel yapı olur mu? O yapının neler yaptığını gördük. Aynı rolü şimdi bunlar yapıyorlar. Üstlenmiş durumdalar."

Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz dönemde rüşvet iddiasında bulunan ve görevden alınan memur Teoman gibi Ekinözü Belediyesinde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla savcıya başvuran zabıta Ahmet Yardımcı'ya da saygı duyduğunu bildirdi.

MEMURLARA SESLENDİ

Memurların devletine sahip çıkmasını istediklerini belirten Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "'Mafyatik ilişkilere girmeyin' dedik. 'Böyle bir talimat alırsanız yapmayın' dedik, 'yasa dışı, suç ortağı olmayın' dedik ve onlara cesaret verdik, cesaret verince saray panikledi, şürekası panikledi ve kıyamet kopardılar. Söylediğim şu: '18 Ekim tarihinden itibaren kanun dışı bir şey yapmayın, pazartesinden itibaren durun. Kanun dışı bir işi emir telakki edemezsiniz, siz Erdoğan ailesinin değil, bu devletin şerefli memurlarısınız' dedim. Bundan rahatsızlık duyuyorlar, 'bizim memurumuz olacaksın' diyorlar."

19-10-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş