Arama sonuçları

Geometri gitti, açık uçlu soru geldi

Geometri gitti, açık uçlu soru geldi

ÖSYM, 2017 –ÖSYS kılavuzunu yayımladı. 2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvuruları, 4-18 Ocak 2017 tarihleri arasında yapılacak. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru 18 Ocak 2017 tarihinde, saat 23.59’da sona erecektir. Ücret ödeme için son gün 19 Ocak.

AÇIK UÇLU SORULAR YER ALACAK

Lisans Yerleştirme Sınavları'nda (LYS) açık uçlu sorular da yer alacak.

Matematik Sınavı'nda (LYS-1) sadece 80 tane matematik sorusundan oluşacak. 30 soruluk geometri testi çıkarıldı. Kılavuza göre LYS-1'de LYS-1'de 3 açık uçlu sorunun yanı sıra LYS-2'de Fizik, Kimya, Biyoloji testlerinin her birinde 1'er soru, LYS-3'te Türk Dili ve Edebiyatı testinde 2 soru, Coğrafya-1 testinde 1 soru, LYS-4'te Tarih testi ve Coğrafya-2 testinin her birinde 1'er soru, Felsefe grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinde tüm adaylar için ortak olan 1 soru "kısa cevaplı" olacak.

Yabancı Dil testinde (LYS-5) ise 3 soru, "kısa cevaplı" sorulardan oluşacak. Kısa cevaplı soruların değerlendirilmesinde doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılmayacak.

2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Kılavuzu’ndaki değişiklikler şöyle sıralandı:
 

  • Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından ön lisans programlarına sınavsız geçişle yerleştirme işlemi kaldırıldığından mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar, ön lisans programlarına ekpuanları ile yerleştirileceklerdir.

- Adaylar, saat 10.00’da başlayan sınavlarda saat 09.45’ten sonra; saat 14.30’da başlayan sınavlarda saat 14.15’ten sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.

  • LYS'lerde kısa cevaplı sorular yer alacaktır.
  • LYS-1’de (Matematik Sınavı) Matematik Testi yer alacaktır.
  • Açıköğretim önlisans/lisans programlarına da puan türü konulmuş olup puan türü programın örgün programdaki puan türü ile aynıdır.
  • Öğretmenlik programlarında baraj puan 240 bin olarak belirlenmiştir.
  •  Öğretmenlik programlarının tamamı ve İlahiyat programı LYS ile öğrenci  alacaktır

 

03-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş