Arama sonuçları

Girişimciliği öğrencilikte öğrenmek istiyorlar

Girişimciliği öğrencilikte öğrenmek istiyorlar

Girişimciliği öğrencilikte öğrenmek istiyorlar. Lise öğrencileri ekonomi ve ticari konularda sordukları sorulara ebeveynlerinden aldıkları “Büyüyünce anlarsın” yanıtları üzerine “Büyümeden anlamak istiyoruz” diyerek, lise 1’inci sınıftan itaberen müfredata girişimcilik dersi konmasını istedi. 

Özel Açı Lisesi’nden 16 genç kurdukları Junior Startup ekibi kurarak, tüm lise öğrencilerine açık konferans ve yarışma düzenlemeye karar verdi. Projenin fikir sahibi olan Affan Belgu, neden girişimcilik dersi istediklerini ve yarışmalarını şöyle anlattı:

BÜYÜMEDEN ANLAMAK İSTİYORUZ: Ekonomik ve ticari konuları büyümeden anlamak, akıl yürütmek, çözüm üretmek isteyen bir nesiliz. Bu nedenle öncelikle ‘Girişimcilik’ derslerinin Lise 1’inci sınıfından itibaren müfredatlarımıza eklenmesini istiyoruz. Büyüklerimizin beklememizi söylemelerinin aksine bizler çok erken yaşlardan girişimciliğin ne olduğunu anlamak, geleceğimizi buna göre şekillendirmek istiyoruz.

ÖNCE KONFERANS VE YARIŞMA: Bu yüzden de Açı Lisesi öğrencileri olarak 16 kişilik bir ekip oluşturduk, bir konferans ve yarışma organizasyonu düzenleme kararı aldık. 13 Mayıs’ta Bahçeköy Açı Okulları’nda yapılacak organizasyon iki aşamalı olacak. İlk aşamasında hem Türkiye’de hem de dünyada yaptığı girişimlerle ülkemizin gurur kaynağı, bizlerin ise idolleri olmuş büyüklerimizin tecrübe ve bilgilerini liseli arkadaşlarımıza aktarmalarını sağlayacağız. İkinci aşamada ise fikirleri keşfedilmeyi bekleyen liseli arkadaşlarımıza girişimlerini sergileme ve geliştirme fırsatı vereceğiz.

İLK 10 PROJEYE ÖDÜL DE VERECEĞİZ:  www.jrstartup.org sitesini kurduk ve başvuruları alıyoruz. Danışmanlarımızla projeleri değerlendirip, seçilen 10 projenin sahiplerine mentorlarla çalışma ve iş dünyasının temsilcilerine fikirlerini aktarma fırsatı vereceğiz. İlk 3’e giren arkadaşlarımızı ödüllendireceğiz. Birinciye 7 bin 500, ikinciye 5 bin ve üçüncüye 2 bin 500 TL para ödülü vereceğiz. 

POTANSİYELİMİZİ ORTAYA ÇIKARACAĞIZ: Bizler araştıran, sorgulayan, analitik düşünen, hayal eden gençlerin, toplumsal gelişime ve ülkemizin bir adım daha ileriye gitmesine büyük bir katma değer sağlayacağına inanıyoruz. PISA’daki durumumuz bizi üzüyor ama daha iyi olmak için de hırslandırıyor. Türkiye’nin geleceği olarak inanıyoruz ki, imkan tanındığı sürece başaramayacağımız hiçbir şey yok. bu nedenle Türkiye’nin dört bir yanında okullarına devam eden yaşıtlarımızla birlikte sahip olduğumuz yaratıcı potansiyelin ve taşıdığımız girişimcilik ruhunun ortaya çıkabilmesi, fikirlerimizin hayat bulabilmesi adına bir adım atarak Junior Startup ekibini kurduk.

İHTİYACIMIZ YENİ BİR MÜFREDAT:  Değiştirmek istediğimiz, ihtiyacımız olduğuna inandığımız en önemli konulardan birinin ise dünyadaki rekabete ve sürdürülebilir gelişime uygun beyinler yetiştirecek bir müfredat olduğuna inanıyoruz.

19-04-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş