Arama sonuçları

Gölge öğretmen: Ücretini kim ödeyecek?

Gölge öğretmen: Ücretini kim ödeyecek?

Gölge öğretmen: Ücretini kim ödeyecek? Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), otizm spektrum bozukluğu olan ve kaynaştırma yoluya devlet okullarında eğitim alan çocuklar için bir süredir üzerinde çalıştığı mevzuat değişikliği tamamlandı. Buna göre, otizm spektrum bozukluğu olan öğrenciler, derslere artık kolaylaştırıcı (gölge öğretmen) ile girebilecek.

GÖLGE ÖĞRETMEN: ÜCRETİNİ KİM ÖDEYECEK?

Özel çocuklara sahip olan aileler uygulamanın son derece doğru, ancak eksik olduğu görüşünde. Gölge öğretmenleri kendi imkanları ile istihdam etmek zorunda kalan ve ekonomik olarak zorlandıklarını söyleyen aileler, bu masrafın bakanlık tarafından karşılanmasını istiyor.

İzmir Nar Taneleri Derneği Başkanı Psikolojik Danışman Besim Toker, "Gölge öğretmen istihdam etmenin maliyeti sigortası ile 3-4 bin TL civarında. Bunu engelli çocuğu bulunan her ailenin karşılaması mümkün değil" dedi.

ÖĞRETMENLER BAKICI DEĞİL

Yasalarda eğitimde fırsat eşitliğinin bulunduğunu anımsatan Toker, gölge öğretmenleri bakanlığın istihdam etmesini istediklerini belirterek, şunları söyledi:

"Gölge öğretmenler bakıcı değil. Çocuk gelişimi veya okul öncesi bölümlerden mezunlar. Bu kişilerin ülkemizde istihdam sorunu var. Hem onlara istihdam alanı yaratılması hem de gölge öğretmen uygulamasının daha bilimsel temellere dayandırılarak yapılması konusunda bakanlığı duyarlı olmaya davet ediyoruz. Ailelerin üzerinden bu yük alınmalı. Zaten şu anda durumu iyi olan aileler gölge öğretmenleri kendileri karşılıyor. Ama önemli olan özel eğitime gereksinim duyan çocukların bu hizmetten yararlanması. Bu da ancak bakanlık imkanları ile olabilir."

16-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş