Arama sonuçları

Görme engelli öğrenciler eğitimde eşitlik istiyor: ‘Engelsiz EBA haktır’

Görme engelli öğrenciler eğitimde eşitlik istiyor: ‘Engelsiz EBA haktır’

Görme engelli öğrenciler eğitimde eşitlik istiyor: ‘Engelsiz EBA haktır.’ Covid-19 salgını nedeniyle dijital platformlara taşınan eğitim, öğrenciler arasında var olan eşitsizliği daha da derinleştirirken görme engelli öğrenci ve öğretmenler için eğitime erişim giderek zorlaştı. BirGün'den Mustafa M. Bildircin'in haberine göre, bilgisayar ve internet erişimi olmayan yoksul ailelerin çocukları başta olmak üzere dezavantajlı kesimdeki öğrenciler için uzaktan eğitim süreci, eğitimden kopuşu hızlandırdı.

Görme engelli öğrenciler Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Mobil’in erişebilir olmadığını belirtirken öğretmenler ise mesleki gelişim modülünde karşılaştıkları güçlükler nedeniyle sorun yaşadıklarını söyledi.

ENGELSİZ EBA

Eğitimde Görme Engelliler Derneği, uzaktan eğitim sürecinde yaşanan sorunların giderilmesi için ‘Engelsiz EBA Haktır’ kampanyası başlattı. İlk ve ortaöğretimde sayıları 7 bin civarında olduğu tahmin edilen görme engelli öğrenciler EBA Akademik Destek Platformu’ndan yararlanamadıklarını ifade etti.

GÜNDEMLERİNDE DEĞİL

Kurulduğu tarihten bu yana EBA’nın görme engelliler için erişilebilir hale getirilmesi için aktif rol üstlenen ve MEB ile görüşmeler yürüten Eğitimde Görme Engelliler Derneği, eğitime erişimde bugüne kadar kat edilen mesafenin pandemi sürecinde durduğunu açıkladı. Dernek, EBA Mobil’in birçok erişilebilirlik sorunu içerdiğini, lise ve üniversite sınavına hazırlanan görme engellilerin EBA Akademik Destek Platformu’nu kullanamadığını vurguladı. Benzer şekilde, görme engelli öğretmenlerin de EBA mesleki gelişim modülüne erişimde güçlük yaşadığı kaydedildi. Pandeminin seyri göz önüne alındığında EBA’nın önemini korumaya devam edeceğinin altını çizen dernek yetkilileri, “Sorunlar en ince detayına kadar bilinmesine rağmen yetkililerin gündeminde öncelik olarak yer almıyor” dedi.

EŞİT EĞİTİM HAKKI YOK

Derneğin açıklamasında, uzaktan eğitim sürecinde yaşanan sorunlara ilişkin özetle şöyle denildi:

  • Görme engelli öğrenciler olarak EBA'ya erişemiyor, arkadaşlarımızla aynı şartlarda eğitim hakkından yararlanamıyoruz.
  • Görme engelli öğretmenler olarak EBA modüllerindeki erişilebilirlik sorunlarının mesleğimizi yapmamızı engelliyor.
  • Görme engelli çocuğu olan veliler olarak çocuğumuzun akranlarından geri kaldığını düşünüyoruz.

16-09-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş