Arama sonuçları

‘Hafızlık’ için 6’ıncı sınıfta kayıtları dondurulacak

‘Hafızlık’ için 6’ıncı sınıfta kayıtları dondurulacak

‘Hafızlık’ için 6’ncı sınıfta kayıtları dondurulacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Diyanet ortaklığı ile hayata geçirilen proje kapsamında altıncı sınıfların ders çizelgesine, ‘Hafızlık eğitimi için kayıt dondurulup Kur’an eğitimine devam edilir’ notu düşüldü. İlk olarak yatılı planlansa da öğrencilerin yaşça küçük olması nedeniyle yatılıdan vazgeçildi.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın eğitim alanındaki ‘Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi’ kapsamına alınan ortaokulların ders müfredatı ‘Kuran eğitimine göre’ yeniden düzenlendi. Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre altıncı sınıfta Türkçe, sosyal bilimler ve matematik dersi alacak öğrencilerin hafızlık eğitimi için kayıtları dondurarak bir yıl boyunca Kuran eğitimine alınması kararlaştırıldı. Örgün eğitimle birlikte hafızlık projesi uygulayan okulların altıncı sınıf ders çizelgeleri boş bırakıldı. Öğrencilerin yatılı eğitime alınması fikri ise ‘Yaşça küçük öğrenciler adaptasyon sorunu yaşar’ gerekçesiyle rafa kaldırıldı.

‘HAFIZLIK’ İÇİN 6’NCI SINIFTA KAYITLARI DONDURULACAK

Hafızlık projesine dahil olan öğrenciler, harem selamlık sınıflara alındı. Bazı okullarda beşinci ve altıncı sınıflara öğleden önce, yedinci ve sekizinci sınıflara ise öğleden sonra Kuran eğitimi verileceği ifade edildi.

MEB, kaynaklarına göre, Türkiye genelinde proje kapsamına alınan okul sayısı 200’ü aştı. Bakanlık yetkilileri, öğrencilere hafızlık eğitiminin yanı sıra öğrencilerin okullarından uzakta kaldığı sürede yaşayacakları açığı kapatmak ve üst kademeye hazırlanmaları amacıyla takviye dersler de verileceğini anlattı.

Hafızlık eğitimi için bir yıl okuldan ayrılan öğrencilere aralarında Türkçe ve matematiğin de yer aldığı beş temel ders için takviye eğitim verilecek.

 

21-09-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş