Arama sonuçları

Haliç garantör üniversitesine geçti

Haliç garantör üniversitesine geçti

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), denetimler sonucunda "kötü yönetim nedeniyle çeşitli risk faktörleri taşıdığı" belirlenen İstanbul'daki Haliç Üniversitesinin geçici tedbir olarak faaliyet izninin durdurulması kararlaştırdı.Kararla, Haliç Üniversitesi'nin yönetimi, garantör üniversite konumundaki İstanbul Üniversitesi'ne geçici olarak devredilecek. Haliç Üniversitesi öğrencileri, herhangi mağduriyet yaşamadan öğrenimlerine devam edecek. 

Dün gerçekleştirilen Yükseköğretim Genel Kurulu toplantısında, YÖK Denetleme Kurulunun üniversitede yaptığı 2014-2015 eğitim-öğretim yılı genel denetimlerindeki tespitleri incelendi. Tespitler sonunda, "kötü yönetim" nedeniyle çeşitli risk faktörleri taşıdığı tespit edilen üniversitenin, büyük oranda mali sorunlar içinde olduğu da ortaya çıktı. 

YÖK Denetleme Kurulu, bunun sonucunda "kötü yönetim sonucunda ortaya çıkacak risklerin bertaraf edilmesi, öğrenci ve öğretim üyelerinin haklarının korunması, eğitim ve öğretimin devam edebilmesi ve faaliyetlerin sürdürülebilmesi için ilgili mevzuat hükümlerince, kamusal sorumluluk gereği geçici bir tedbir olarak üniversitenin faaliyet izninin durdurulması" önleminin uygulanması yönünde karar verdi. 

YENİ MÜTEVELLİ HEYETİ BELİRLENECEK
Karara göre  Haliç Üniversitesinin yönetimi, garantör üniversite konumundaki, İstanbul Üniversitesine geçici olarak devredilecek. Yeni mütevelli heyeti belirleninceye kadar heyetin görevlerini, İstanbul Üniversitesinin yönetim kurulu yürütecek. Bu sürecin ardından Haliç Üniversitesindeki öğretim faaliyetleri yeni mütevelli heyetiyle devam edecek. Ardından yeni heyet tarafından yürütülecek öğretim faaliyetleri tekrar değerlendirilecek ve bunun sonucunda üniversitenin eski statüsüne kavuşmasına karar verilebilecek. 

'KANUNİ BİR ZORUNLULUK'

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Haliç Üniversitesinin yönetiminin geçici olarak İstanbul Üniversitesine devrine ilişkin, "İstanbul Üniversitesinin garantör üniversite olması tamamıyla Haliç Üniversitesi kurucularının talep ve arzusuyla gerçekleşmiştir" açıklamasını yaptı.

Ak, yaptığı yazılı açıklamada, Yükseköğretim Genel Kurulunun dünkü oturumunda, Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin 25. maddesinin d fıkrasının 2. bendinde belirtilen "Vakıf yükseköğretim kurumlarının eğitim öğretim ile idari, mali ve ekonomik faaliyetlerinin gözetim ve denetimi ile inceleme ve soruşturma faaliyetlerine kasten engel olunması" fiilinin işlenmesi nedeniyle, Haliç Üniversitesi yönetiminin bu üniversitenin garantörü olan İstanbul Üniversitesi tarafından geçici olarak devralınarak bir yıl süreyle yürütmesine karar verdiğini belirtti. Ak, "Geçici yönetim görevi, İstanbul Üniversitesinin bir talebi veya YÖK'ün bir ataması üzerine gerçekleşmemiştir. Bu geçici yönetim görevi kanuni bir zorunluluk olarak üstlenilmiştir" dedi.

AKADEMİK FAALİYETLER DEVAM EDECEK

Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin 26. maddesi gereği olarak, önlem kararının alındığı tarihte Haliç Üniversitesi mütevelli heyet başkanı, üyeleri ile rektörün görevlerinin sona erdiğini aktaran Ak, “Haliç Üniversitesinin eğitim öğretim faaliyetlerinde herhangi bir kesinti söz konusu olmayıp, dersler, sınavlar ve tüm akademik etkinlikler ilgili mevzuat ve akademik takvimde öngörüldüğü şekilde yapılacaktır” dedi.

HUKUKSUZ İŞLEM VAR

Bu arada Haliç Üniversitesi eski Mütevelli Heyeti Başkanı Avukat Mansur Topçuoğlu ise YÖK’ün işleminin hukuki olmadığını söyleyerek, şöyle konuştu:

“Bizim kötü yönetim sergilediğimiz gerekçesiyle, İstanbul Üniversitesi’nin rektörü, polisle beraber orada duruyor. Bu onların iddiası. 4 yıldır Haliç Üniversitesi’nin nereden nereye geldiğini görmeden, köhne bir binadan bugün bahçesinde toplantı yaptığımız bu kampüse geçtiğimizi görmeden, yönetime her türlü güzelliği yapmışken ve bütün öğrencileri yönetime katmışken bugün bizim başımıza böyle hukuki olmayan, tamamen keyfi bir olay geldi. 12 bin öğrencisi olan bir üniversitenin bir belge verilmedi diye böyle bir şeyle karşı karşıya kalma hukuksuzluğunu asla kabul etmeyeceğiz. Bugün itibariyle hukuki mücadelemizi başlattık.”

 

13-05-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin