Arama sonuçları

Haliç’te vekil rektör Prof. Dr. Eren oldu

Haliç’te vekil rektör Prof. Dr. Eren oldu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), denetimler sonucunda "kötü yönetim nedeniyle çeşitli risk faktörleri taşıdığı" belirlenen Haliç Üniversitesi yönetimi kanun gereği garantör üniversite olan İstanbul Üniversitesi’ne (İÜ) devredilmişti.   

Kararın ardından Haliç Üniversitesi’nde ilk toplantı, İÜ'nün rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak'ın mütevelli heyet başkanlığında yapıldı. İÜ Yönetim Kurulu'nun da kanun gereği Haliç Üniversitesi’nin mütevelli heyetini oluşturduğu ilk toplantının ardından alınan kararlar şöyle:

İÜ REKTÖRÜ MÜTEVELLİ HEYETİ BAŞKANI: Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin 26. maddesi gereği, önlem kararının alındığı tarihte Haliç Üniversitesi mütevelli heyet başkanı, üyeleri ile rektörün görevleri sona erdi. Yine aynı maddedeki düzenlemeye göre, yönetimi geçici süreyle üstlenen garantör İÜ'nün Rektörü, Haliç Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı, İstanbul Üniversitesi Yönetim Kurulu da Geçici Mütevelli Heyet sıfatını kazandı. 

PROF. DR. EREN VEKİL REKTÖR OLDU: Genel Kurul Kararı verilir verilmez Haliç Üniversitesi Rektörünün görevi sona ermiş olduğundan, Haliç Üniversitesi’ne yeni bir rektör atanıncaya kadar bu görev için Prof. Dr. Abdurrahman Eren'in vekâleten ve geçici olarak görevlendirilip, YÖK’e bildirilmesi kararlaştırıldı. 

İÜ REKTÖRÜ AK GENEL KURUL KARARINI TANIMADI: Haliç Üniversitesi Geçici Mütevelli Heyet Başkanı görevini üstlenen İÜ Rektörü Prof. Dr. Ak, üniversitenin eğitim-öğretim ve idari faaliyetlerinin aksatılmadan yürütülebilmesi için talimatlar vermesine rağmen, YÖK Genel Kurul Kararı'nı tanımadığını beyan ederek talimatları yerine getirmemesi nedeniyle, yasal hak ve yükümlülükleri bakımından kanuni gerekler saklı kalmak koşulu ile genel sekreterin sözleşmesinin feshine karar verdi. 

GENEL SEKRETER AVUKAT İBRAHİM YETER: Üniversitenin eğitim-öğretim faaliyetleri ve idari işlerin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi bakımından avukat İbrahim Yeter ile Haliç Üniversitesi Genel Sekreterlik görevini üstlenmesi için sözleşme yapılması kararı alındı. 

Öğrenci, öğretim elemanları ve çalışanlarının hak kaybına uğramamaları için ve ayrıca üniversitenin ekonomik bakımdan zarar görmemesi için, Haliç Üniversitesi bünyesindeki tüm kampus ve binalardaki mal varlığının güvenceye alınması bakımından gerekli görülen her tedbirin alınması ve başta bankalar olmak üzere ilgili tüm kuruluşlara yazı ile bildirilmesi kararlaştırıldı.

GÖREVE BAŞLADILAR
Haliç Üniversitesinin yeni Rektör Vekili Prof. Dr. Abdurrahman Eren'in atama yazısı YÖK tarafından onanarak, yeni Vekil Rektör ve Mütevelli Heyet tarafından atanan yeni Genel Sekreter İbrahim Yeter görevlerine başladı. 

TOPÇUOĞLU’NUN ARACINDA PARA VE SENET BULUNDU
Ayrıca dün devir işlemlerine katılan yetkililerden edinilen bilgilere göre, dün devir işlemlerini başlatmak üzere Haliç Üniversitesi’ne giden İstanbul Üniversitesi yönetimine gelen bir ihbar üzerine polisin Topçuoğlu’nun makam aracında arama yaptığı, araçta bir miktar para ve değerinin yüksek miktar olduğu tahmin edinilen öğrencilere ait senetler ele geçirildiği öğrenildi. Ele geçirilen para ve senetlere polisin bir tutanak tutarak el koyduğu belirtildi. Senetlerin öğrencilerin paralarının banka hesaplarına yansımadan tahsil edilmesi için alındığı tahmin ediliyor.

Öte yandan Haliç Üniversitesi’nin yönetiminin geçici olarak İstanbul Üniversitesi’ne devredildiği YÖK'ün kararı öncesinde, Devlet Denetleme Kurulu'nun üniversite hakkında soruşturma başlattığı öğrenildi. Kurulun soruşturmasının devam ettiği, soruşturma esnasında Haliç yönetiminin, YÖK Denetleme Kurulunun soruşturmasında olduğu gibi üniversiteye ilişkin bilgi, belge ve dosya paylaşmada denetlemeyi önlemeye yönelik sürekli zorluklar çıkardığı öğrenildi.

14-05-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin