Arama sonuçları

Hangi fakültelere ‘baraj’ geliyor?

Hangi fakültelere ‘baraj’ geliyor?

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) sayılı günler kala YÖK’ün eğitim, eczacılık ve diş hekimliği fakülteleri için de başarı sırası barajı getirmeye hazırlandığı ortaya çıktı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üç fakülte için daha düşünülen barajın bu yıl tercih yapacak adayları kapsamadığını, gelecek yıldan itibaren uygulanmasının düşünüldüğünü açıkladı. 

4 FAKÜLTEDE BARAJ VAR

Geçen yıl tıpta MF-3 puan türünde ilk 40 bin,  hukukta TM-3’te ilk 150 bin başarı sırası barajı getiren YÖK, 2016 yılında tercih yapacak adaylar için mühendislik ve mimarlık fakülteleri için düzenleme yaptı. Mühendiblİlk karar mühendislik fakülteleri için çıktı. Ziraat, su ürünleri ve orman fakülteleri hariç mühendislik tercihi yapacaklar için MF-4’te ilk 240 bin, mimarlık tercihi yapacaklar için ise MF-4’te ilk 200 bin başarı sırası barajı getiren YÖK, “baraj” düzenlemesini 3 fakülte için daha yapmayı planlıyor. 

TERCİHLERDEN SONRA KARAR ÇIKACAK 

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, önümüzdeki yıl eğitim, diş hekimliği ve eczacılık fakülteleri için de başarı sırası barajı getirmeyi düşündüklerini söyleyerek, "Ancak tercih dönemi son bulduktan sonra bu karar gündeme gelecek" dedi. 

140 BARAJI DA DEĞİŞTİ 

YÖK, 2016 yılında tercih yapacak adayları ilgilendiren bir başka karar daha alarak, YGS’nin ilk barajını da 140’dan 150’ye yükseltmişti. 10 puanlık bu yükselme sonucunda adayların bu barajı aşmaları için her testten 4’er olmak üzere 16 değil, 20 net çıkarmaları gerekmişti.

 

11-03-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş