Arama sonuçları

‘Harvard eğitimi’ sadece imam hatip öğretmenlerine

‘Harvard eğitimi’ sadece imam hatip öğretmenlerine

‘Harvard eğitimi’ sadece imam hatip öğretmenlerine. Milli Eğitim Bakanlığı ile Harvard Üniversitesi arasında imzalanan protokol kapsamında Ankara’da düzenlenecek hizmet içi eğitimlere yalnızca fen ve fen müfredatı uygulayan imam hatip lisesi öğretmenlerinin katılabileceği öğrenildi. Diğer liselerdeki öğretmenler ise bu eğitimden yararlanamayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Harvard Üniversitesi arasında imzalanan protokol kapsamında öğretmenlere yönelik düzenlenecek hizmet içi eğitimlerde Anadolu liseleri saf dışı bırakıldı. 20-24 Ocak tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek kurslara, yalnızca fen liseleri ve fen lisesi müfredatı uygulayan imam hatip liselerindeki öğretmenlerin başvurabileceği bildirildi.

‘HARVARD EĞİTİMİ’ SADECE İMAM HATİP ÖĞRETMENLERİNEMilli Eğitim Bakanlığı ile Harvard Üniversitesi,Öğretmen Eğitimi ve Gelişimi Eğitici Eğitimi Kursu” protokolü imzaladı. İki kurum arasında yapılan işbirliği çerçevesinde Fizik, Kimya, Biyoloji ve Matematik branşlarında görev yapan öğretmenlere mesleki kurslar verileceği belirtildi. Birgün’ün haberine göre kurslara katılım için ise belirtilen branşlarda çalışıyor olmanın yanı sıra fen lisesi ya da fen lisesi müfredatında eğitim yapan imam hatip lisesi öğretmeni olmak şartı da getirildi.

ANADOLU VE FEN LİSELERİ ÖĞRETMENLERİ NE OLACAK?

Ortaöğretim kurumlarının öğrencileri yükseköğretime hazırlamak ile yükümlü olduğunun altını çizen Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Bozdoğan, “Peki öğrencilerin yoğunlukla tercih ettiği Anadolu liselerindeki öğretmenler ne olacak?” dedi.

MEB’in okul türleri arasında yaptığı ayrımı eleştiren Bozdoğan, şöyle konuştu:

“Eğitim Sen olarak, bazı okulların ayrıcalıklı hale getirilmesini kabul etmiyoruz. Kamusal eğitimin en önemli özelliği eşitliktir. Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün MEB’den ayrı, özerk bir yapı gibi bağımsız hareket ediyor olması da oldukça düşündürücü. Hangi gerekçe ile imam hatiplere fen lisesi programı açılması onayı verildi? Neden bu onay Anadolu liselerine verilmedi? Öğrencilerce tercih edilmeyen Anadolu imam hatip liselerine fen lisesi programı uygulama izni verilmesi, bakanlığın ve iktidarın öğrencileri oralara yönlendirmeyi öngören politikalarının devamı olarak görünüyor.”

KONFERANSA DA İMAM HATİP ÖĞRENCİLERİ GİDECEK

Bu arada aynı ayrımcılığın sadece öğretmenlere değil, öğrencilere yapıldığı da ortaya çıkmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), liseye geçiş için merkezi sınavda başarılı öğrenciler tarafından tercih edilmeyen, üniversite yerleştirmelerinde fen lisesi, sosyal bilimler lisesi ve diğer Anadolu liselerinin gerisinde kalan, PİSA’da Türkiye ortalamasını düşüren imam hatipleri Dubai’ye Harvard konferansına yollayacak. 

Her yıl ABD’nin yanı sıra Çin ve Hindistan’da düzenlenen lise öğrencilerine yönelik Birleşmiş Milletler (Harvard Model United Nations) konferanslarına ek olarak bu yıl Dubai’de 5-8 Haziran 2020 tarihleri arasında konferans düzenleneek. Bu konferansa da imam hatip liseleri öğrencileri katılacak.

05-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş