Arama sonuçları

Hata çıkınca ÖSYM kılavuzu değiştirdi

Hata çıkınca ÖSYM kılavuzu değiştirdi

Ek yerleştirme için tercihler dün başladı ancak 2016 ÖSYS Ek Tercih Kılavuzu hatalı çıktı.  Kontenjanı dolmasına rağmen kayıt yaptırmayanlar yüzünden boş kalan yani taban puanı oluşmuş 212 bölüm 'taban puansız' herkesin tercihine açık yayımlandı. ÖSYM uyarılar üzerine dün gece kılavuzu güncelledi. Adaylar tercihlerini yaparken 25 Ağustos tarihli kılavuzu değil, 26 Ağustos 2016 tarihli olanı kullanmalı. Eğer tercihlerinizi yaptıysanız, yeni kılavuza göre güncellemeniz gerekiyor. 

TERCİH SÜRESİ UZATILMALI 

Adayların başvuruların son bulacağı 30 Ağustos günü saat 23.59’a kadar tercihlerini ÖSYM sitesinden güncellemeleri mümkün. Ancak adayların tercih süresi için yalnızca 5 gün sürelerinin olduğu ve bunun bir gününün de “hatalı kılavuz” ile geçtiği dikkate alındığında ek yerleştirme tercihlerinde başvuru süresinin uzatılması gerekiyor. 

HANGİ HATALARLA ÇIKTI?

Adayların tercihlerini yaparken dikkate almaları gereken kılavuzda yer alan hatanın ilki "taban puan"larla ilgiliydi. Merkezi yerleştirmede dolan ancak kayıt yaptırmayanlar yüzünden kontenjanında boşluk olan kontenjanların bu nedenle taban puanları yani en küçük puanları oluşmuş oluyor. Bu programları ancak puanları "en düşük puana" eşit ya da ondan yüksek olan adaylar tercih edebiliyor. Bunun dışındaki adayların tercih hakları olmuyor. 

Ancak kılavuzda ilk yerleştirmede dolmuş programlar dolmamış gibi göründü. Bu programların karşısında bir puan yazmadı. Bir programın karşısında puan yazmadığı zaman ilgili puan türünde üniversite sınavlarında barajı aşan her adayın bu programları tercih listelerine alma şansı oluyor. Rehberlik uzmanı Salim Ünsal'a 212 programda bu hata var. 

Bir başka hata ise merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmamasına rağmen "dolmuş" gibi görünen ve karşılarına puan yazılan 1644 önlisans programı oldu. Bir başka hata ise sınavsız geçiş yapacak adayları ilgilendirdi. Sınavsız geçiş kriterleri arasında mezuniyet yılı, okul türü, okulun bulunduğu il, mesleki ortaöğretim başarı puanı (MOBP) ve doğum yılı hep birlikte anlam ifade eden kriterler olmasına rağmen sadece MOBP bilgisi verildi. 

Kaynak: Habertürk-Pervin Kaplan

27-08-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş