Arama sonuçları

Haydarpaşa Lisesi nasıl öğrenci alacak?

Haydarpaşa Lisesi nasıl öğrenci alacak?

Haydarpaşa Lisesi en son hazırlık sınıfı konan liselerden birisi. Haydarpaşa Lisesi İstanbul'da. Haydarpaşa'da değil, Üsküdar'da Altunizade'de bulunuyor. 

Tarihine baktığımızda lise Atatürk'ün emriyle 26 Eylül 1934 kuruldu. Hem yatılı hem gündüzlü eğitim vermeye Haydarpaşa’daki tarihi binada başladı. 1948-1949 öğretim yılına kadar erkek lisesi olarak eğitim verdi. Bu tarihten sonra kız öğrenciler de alındı ama 10 yıl sonra 1979-1980 öğretim yılında okulun yatılı bölümü kapatıldı. Kapatılan bu bölümlere Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi taşındı. Gerçi şu anda bu tarihi binada bu üniversitede de yok. Tarihi bina 2016´dan itibaren yeni kurulan Sağlık Bilimleri Üniversitesi´nin kullanımına tahsis edildi.  

Haydarpaşa Lisesi 1984 yılında 50 yıl eğitim verdiği tarihi binadan tamamen çıkarak 1989 yılına kadar Haydarpaşa Endüstri Meslek Lisesi´nin yeni yapılan ek binasında hizmet verdi. 1989 yılında da Altunizade´de Validebağ korusunun yanında yapılan yeni binasına taşındı. 

1998-199 öğretim yılında Anadolu Lisesi statüsü aldı. 2016 yılında Proje Okul ilan edildi. 7 Haziran 2017´de verilen onayla 1 yıl İngilizce hazırlık + 4 yıl eğitim veren Anadolu Lisesi oldu. 2017-2018 öğretim yılından itibaren de hazırlık sınıfı başladı. Böylece Türkiye'de hazırlık sınıfı olan 11'inci lise oldu.

Birçok sanatçı, politikacı, bilim insanı, sporcu, işadamı yetiştiren Haydarpaşa Lisesi ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları: 

HAYDARPAŞA LİSESİ NASIL ÖĞRENCİ ALACAK?

Geçen yıl TEOG puanıyla öğrenci alıyordu. Bu yıl ise öğrencilerini Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılacak Liseye Geçiş Sınavı (LGS) ile alacak.  Bu sınav Türkçe, Matematik, Fen, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden yani toplam 6 dersten yapılacak.  Sınav sonucunda Merkezi Sınav  Puanı (MSP) açıklanacak. Öğrenciler liseye bu puana göre yerleştirilecek. 

LGS PUANI NASIL HESAPLANACAK?

LGS puanı hesaplanırken 6 dersten yapılan sınavın sonuçları dikkate alınacak. 3 yanlış bir doğruyu götürecek. 

OKUL NOTLARI ETKİLİ OLACAK MI?

Hayır. LGS puanı hesaplanırken yalnızca sınavın sonuçları dikkate alınacak. Bu sınav puanı hesaplamasında okul notlarının etkisi olmayacak. 

TERCİH LİSTESİ HAZIRLANACAK MI?

Evet. Haydarpaşa  Lisesi sınavla öğrenci alan okullar listesinde yer aldığı için bu yerleştirmeler de merkezi yani Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak. Bunun için de tercih listesi hazırlayacaksınız, MEB bu listeye göre puan üstünlüğünü dikkate alarak okulun kontenjanı kadar öğrenci yerleştirecek. 

ÖĞRETİM ŞEKLİ NEDİR?

Haydarpaşa Anadolu Lisesinde öğretim şekli karma yani kız ve erkek öğrenci birlikte okuyor. 

ÖĞRENİM DİLİ NEDİR?

Okul İngilizce eğitim veriyor. 

HAYDARPAŞA LİSESİ  PUANI NEDİR?

Haydarpaşa  Lisesi'nin 2017 yılı tavan puanı 493.994 taban puanı da 489.5852oldu. TEOG'a göre öğrenci almıştı ve bu puanının hesaplanmasında okul notlarının etkisi yüzde 30'du. 

HAZIRLIK SINIFI VAR MI? 

Evet. Okul İngilizce eğitim veriyor ve 2017-2018 öğretim yılından itibaren de bir yıl İngilizce hazırlık okutmaya başladı. 

LİSENİN  KONTENJANI NEDİR?

Lisenin 2018-2019 öğretim yılı kontenjanı 180.

YATILI OKUMAK MÜMKÜN MÜ?

Evet. Ama yatılılık yalnızca erkek öğrenciler için geçen yıl yatılılık kontenjanı 24, yatılılık ücreti de 2 bin 690 TL olmuştu. 

OKULUN FİZİKİ KOŞULLARI NEDİR? 

Okulda 70 öğretmen 1170 öğrenci, 34 derslik, 3 laboratuvar bulunuyor.

10-05-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş