Arama sonuçları

Hazırlık sınıfı olan liselerde kontenjanlar nasıl azaldı?

Hazırlık sınıfı olan liselerde kontenjanlar nasıl azaldı?

Hazırlık sınıfı olan liselerde kontenjanlar nasıl azaldı? Hazırlık sınıfına sahip Anadolu liselerinde bu yıl toplam 190 kontenjan azaldı. Köklü liseler arasında en fazla kontenjan kaybeden ise Ankara Atatürk Lisesi oldu.  

HAZIRLIK SINIFI OLAN LİSELERDE KONTENJANLAR       

Türkiye’de bir zamanlar hazırlık sınıflarıyla fark yaratan Anadolu liselerinin sayısı her yıl azaldı. Geçen yıl bu liselerin sayısı 4 ilde 10 tane iken, kontenjanları da toplam 1970'di. Bu yıl 10 okuldan toplam 190 kontenjan azaltıldı. Bu yıl 10 lisenin toplam kontenjanı 1780 oldu. Bu yıl ise Haydarpaşa Lisesi'ne de hazırlık sınıfı kondu ve 180 kontenjan verildi. 

ATATÜRK LİSESİ'NDEN 70 KONTENJAN GİTTİ

70 ile Ankara'da Atatürk Lisesi en fazla kontenjan kaybeden okul oldu. Geçen yıl 374 olan kontenjan 300'e düştü. Kadıköy Anadolu Lisesi'nde kontenjan 28 azalarak, 210 oldu.Cağaloğlu Anadolu Lisesi 24 kontenjan kaybetti ve yeni kontenjan 180. Kabataş Erkek Lisesi'nde İngilizce bölümünde kontenjan 16 azalarak 120'ye, Almanca bölümünde 8 azalarak 60'a düştü. Balıkesir Sırrı Yırcalı'da kontenjan 24 kişi azaldı, İzmir Cahit Kora'da ise kontenjan kaybı 20 oldu. 

İKİ OKULDA KONTENJANI ARTTI

İki yıl önce kontenjanı azaltılan İstanbul (Erkek) Lisesi'nde ise kontenjan bu yıl eski haline döndü ve 10 artarak 180'e çıktı. Vefa Lisesi'nde de kontenjan 10 kişi arttı. Kontenjanı değişmeyen tek Fransa ve Türkiye arasında özel anlaşması olan Galatasaray Lisesi'nde. Okulun kontenjanı 100. 

HAYDARPAŞA'YA HAZIRLIK GELDİ

Bu yıl Haydarpaşa Lisesi'ne hazırlık sınıfı kondu ve 180 kontenjan verildi. Pansiyon ise sadece erkek öğrenciler için var.

PANSİYONLARI YİNE YOK 

Bu arada geçen yıl pansiyonu yıkılan ve yatılı kız öğrencilerini Cağaloğlu Anadolu, erkekler Çapa Fen Lisesi pansiyonuna gönderen İstanbul (Erkek) Lisesi'nde yine yatılı okumak mümkün olmayacak. Çünkü yurt tamamlanmadığı için İstanbul'dan gelen çocuklar bu okulu tercih edemeyecek. 

Kabataş Erkek Lisesi'nde ise MEB verilerine göre sadece Erkek pansiyonu olduğu belirtiliyor. Ancak okul yetkililerinden alınan bilgiye göre  Kabataş Erkek Lisesi yatılı kız öğrenci de alacak. Okulun   geçen yıl  pansiyonu restore edilmeye başlanınca  kız öğrencilerini Beşiktaş Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, erkekler için ise Üsküdar'da bir yurt binası ayarlamıştı. Erkek pansiyonunaHazırlık sınıfında kızla yine Zübeyde Hanım Meslek Lisesi pansiyonuna yerleştirilecek. 

 Karma pansiyonun kaldırıldığı bir başka okul ise Kadıköy Anadolu Lisesi oldu. Bu okulda sadece erkek öğrencilere pansiyon var. Cağaloğlu Anadolu ile Vefa liselerinde ise pansiyon yalnızca kız öğrenciler için var. 

 

Kaynak: Habertürk

 

01-07-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş