Arama sonuçları

Hedef 10 kök değer, 8 ana yetkinlik öğretmek

Hedef 10 kök değer, 8 ana yetkinlik öğretmek

Hedef 10 kök değer, 8 ana yetkinlik öğretmek. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) kısa ve orta vadeli hedeflerini açıkladı. Bakanlığın bu sürelerde öğrenciler için belirlediği hedef 10 kök değer ile 8 ana yetkinlik öğretmek.

CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Bakan Selçuk’un yanıtlaması istemiyle önerge verdi. Gündoğdu, önergeyle “Araştırmayı, sorgulamayı, akıl ve insani değerleri daima öne alan, bilim ve teknolojiyi önce ülkemizin milli çıkarları için kullanacak nesiller yetiştirmek için kısa ve orta vadeli planlarınız nelerdir” sorusunu yöneltti.

Önergeyi yanıtlayan Selçuk, Hürriyet’ten Umut Erdem’in haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı’nın hedeflerini şöyle anlattı:

HEDEF 10 KÖK DEĞER, 8 ANA YETKİNLİK ÖĞRETMEK

“Güncellenen öğretim programlarında farklı olarak öne çıkan hususlar, değerlerimiz ve yetkinliklerdir. Değerlerimiz ve yetkinlikler bilgi, beceri ve davranışlar arasındaki bütünlüğü kuran bağlantı ve ufuk işlevi görmektedir

Disiplin alanlarının her birinde öğrencilere aktarılması hedeflenen 10 kök değer ve bu değerlere ilişkin tutum ve davranışlar belirlenmiştir. Okul ve öğretmenlerin, değerleri programların bütünleyici bir parçası olarak ele alması ve uygun yaklaşımları kullanarak açık ve/veya örtülü biçimde öğrencilere kazandırması önem arz etmektedir. Öğrencilere değerleri okul içinde ve dışında pratiğe dönüştürmeleri için uygun ve etkili fırsatlar sunulması, öğrencilerin akıl yürütme, sorgulama, araştırma, yorum yapma, bağlantı kurma ve değerlendirme becerilerini kullanabilecekleri çalışmalarla değer aktarımının gerçekleştirilmesi eğitim sürecinin nihai gayesine ulaşmasına mühim bir katkı sağlayacaktır. Kök değerler şunlardır: Adalet, dostluk, dürüstlük, öz denetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik, yardımseverlik.”

10-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş