Arama sonuçları

Hedef Türk yükseköğretimini cazibe merkezi yapmak

Hedef Türk yükseköğretimini cazibe merkezi yapmak

Hedef Türk yükseköğretimini cazibe merkezi yapmak. British Council ve YÖK tarafından düzenlenen Türkiye-Birleşik Krallık Yüksek Öğretim Stratejik Ortaklıklar Forumu Londra’da yapıldı. Forumda, Türkiye ve Birleşik Krallık üniversiteleri arasındaki işbirliği imkanları görüşüldü. YÖK Başkan Vekili Rahmi Er, "Amacımız Türk yüksek öğretimini bölgesel ve küresel ölçekte cazibe merkezi haline getirebilmek' dedi.

 

HEDEF TÜRK YÜKSEKÖĞRETİMİNİ CAZİBE MERKEZİ YAPMAK

 

YÖK Başkan Vekili Rahmi Er, Türk yüksek öğretiminin uluslararasılaşmasına büyük önem verdiklerini söyledi. Bu kapsamda çeşitli ülkeler ile iş birliği anlaşmaları yapıldığını anlatan Er, şöyle dedi: "Amacımız Türk yükseköğretimini bölgesel ve küresel ölçekte cazibe merkezi haline getirebilmek.” Son dört yılda uluslararası öğrenci sayısını 40 binlerden 140 binler düzeyine çıkarıldığına işaret eden Er, İngiltere’nin de bu çerçevede Türkiye açısından önemli bir ülke olduğunu vurguladı. İki ülke arasındaki ilişkilerin son yıllarda bir gelişme trendi sergilediğini anlatan Er, şunları kaydetti:

"Ticaret hacmimiz 18,5 milyar dolara ulaştı, her yıl da artan bir grafik izliyor. İngiltere de uluslararası öğrenciler için önemli bir destinasyon. Bizim de uluslararasılaşma bağlamında hedeflerimiz belli. Dolayısıyla Birleşik Krallık’taki üniversiteler ile Türk üniversitelerini buluşturmak ve çeşitli alanlarda iş birliği gerçekleştirmek suretiyle, Türk yükseköğretim sisteminin uluslararası görünürlüğüne katkıda bulunmayı amaçlıyoruz."

ÖĞRENCİ VE AKADEMİSYEN DEĞİŞİMİ OLACAK

Forumun önemli amaçlarından birinin, daha fazla öğrenci ve akademisyen değişimini sağlamak olduğunu belirten Er, iki ülke arasında bir ilk niteliği taşıyan etkinliğin Cumhurbaşkanlığının ikinci 100 günlük planında da yer aldığını hatırlattı.

Foruma katılan Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. A. Haluk Özen de amaçlarının özellikle biyoteknoloji ve nanoteknoloji gibi yeni alanlarda İngiltere ile iş birliği olduğunu söyledi.

İKİNCİ TOPLANTI TÜRKİYE’DE OLACAK

British Council Türkiye Yüksek Öğretim Direktörü Ayşen Güven de YÖK ile 2015’ten bu yana İngilizce öğretiminin kalitesini yükseltmeye dönük işbirliği yaptıklarını hatırlattı. Güven, forumun Türkiye’nin 13 araştırma üniversitesinin rektörlerini ve Birleşik Krallık yükseköğretiminden 50’den fazla kurumun temsilcilerini bir araya getirdiğini kaydetti. Forumun her iki ülke açısından da "çok önemli bir başlangıç" olduğunu vurgulayan Güven, etkinliğin ikinci ayağının da Türk üniversitelerinden daha geniş bir katılım ile 6 ay sonra Türkiye’de yapılacağı bilgisini verdi.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan da kendi kurumunun, Birleşik Krallık’ta 20 civarında üniversite ile öğrenci ve öğretim üyesi alışverişine yönelik akademik dolaşım iş birliği bulunduğunu söyledi. Boğaziçi Üniversitesi’nin bu iş birliklerinin yanı sıra, 30’a yakın projede de Birleşik Krallık üniversiteleriyle ortak çalıştığını belirten Özkan, bunların yenilenebilir enerjiden genetiğe kadar bir dizi alanı kapsadığını kaydetti.

İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

Forum kapsamında, iki ülkenin yükseköğretim alanındaki ortaklık ilişkilerini daha geliştirmek için British Council ile YÖK arasında iş birliği anlaşması da imzalandı. Foruma, Türk ve Birleşik Krallık üniversitelerinin temsilcilerinin yanı sıra Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın ile İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott da katıldı.

Forumda, Türkiye’den YÖK ile Ankara, Bilkent, Boğaziçi, Gebze Teknik, Erciyes, Hacettepe, İstanbul, İstanbul Cerrahpaşa, İstanbul Teknik, Koç, Orta Doğu Teknik ve Sabancı üniversiteleri ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü temsilcileri yer aldı.

 

27-02-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin