Arama sonuçları

Hedef yükseköğretimde Kalite Ajansı

Hedef yükseköğretimde Kalite Ajansı

 

Hedef yükseköğretimde Kalite Ajansı. Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Türkiye'ye özgü bir Yükseköğretim Kalite Ajansı'nın olmasını amaçladıklarını söyledi.

Elmas, YÖKAK'ın "2020 Yılı Kurumsal Dış Değerlendirme ve Akreditasyon Programı" kapsamında düzenlenen Kurumsal Dış Değerlendirici Eğitimi Çalıştayı'nda, konuştu. Elmas, kurul olarak iki yıldır 160 üniversitenin dış değerlendirme raporlarını hazırladıklarını ve yayınladıklarını söyledi.

HEDEF YÜKSEKÖĞRETİMDE KALİTE AJANSI

İki yılı geçmiş üniversitelerde de izleme sürecini bu yıl başlatacaklarını aktaran Elmas, üniversitelerde kurumsal akreditasyon sürecini başlattıklarını, pilot olarak 20 üniversitede çalışmayı gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Elmas, 60'a yakın üniversitenin de gönüllü başvuruda bulunduğunu bildirdi.

Uygulamada değerlendiricilerin önemli olduğunu vurgulayan Elmas, Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarından ve çeşitli kurumlardan başvuran, seçilen değerlendiricilerin eğitime katıldığını belirtti. 

TÜRKİYE’YE ÖZGÜ BİR YÖKAK

Türkiye'nin Avrupa Yükseköğretim Kalite Güvence Ajansları Birliği'ne tüm üyelik sürecinin 15 yıldır istenilen sonuca ulaşmadığını ifade eden Elmas, YÖKAK ile bu süreci hızlandırdıklarını bildirdi. Türkiye'nin de en kısa sürede Avrupa'daki ve dünyadaki diğer kalite ajanslarına tam üye olacağını aktaran Elmas, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin artık tüm dünyanın tanıdığı, ülkemizde de bu süreçleri evrensel normlara göre yapan bir ajansı olmuş olacak. Bu ülkemiz ve bizim için çok önemli bir aşama. Hem üniversitelerimiz, hem değerlendiricilerimiz, hem ekibimiz bu sürece çok yoğun bir katkıda bulunuyor. Bu sürece gelirken de zaten dünyanın her yerindeki bu konudaki ajanslarla birlikte sürekli paylaşım toplantıları yapıyoruz. Hemen hemen 15 günde bir. Kendi kriter süreçlerimizi paylaşıyoruz. Hedefimiz de şu, tüm dünya ile konuşan ama ülkemize ve ülkemizin şartlarına özgü bir Yükseköğretim Kalite Ajansı'nın olması, bunun için çabalıyoruz. Bu yolda da hızlı adımlarla ilerliyoruz."

Elmas, sadece üniversitelerin değil, tüm kurum ve yönetim mekanizmalarının kalite yönetimini algılaması gerektiğini söyledi. 

 

11-03-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş