Arama sonuçları

Hem staj yapın hem de sosyal projelerde yer alın

Hem staj yapın hem de sosyal projelerde yer alın

II. Dünya Savaşı’ndan sonra dünya barışına katkı sağlamak için öğrenciler tarafından 1948 yılında kurulan ve yine öğrencilerin yönettiği AIESEC (Uluslararası Ticari Bilimler Ekonomi Öğrenciler Birliği) 1956 yılından bu yana Türkiye’de de faaliyet gösteriyor. 126 ülkede örgütlü bu kurum Türkiye’de aralarında İstanbul, Ankara ve İzmir’in de bulunduğu 13 kentte örgütlü. Dünyanın en büyük öğrenci organizasyonu olan AIESEC, gençlere hem yurtdışında sosyal projelere katılmalarını hem de yurtdışında staj yapmalarını sağlıyor.

Yürütülen projeler ve nasıl katılım sağlanabileceğine ilişkin sorularımızı AIESEC İstanbul sorumluları  yanıtladı:

SADECE ÖОRENCİLER Mİ ÜYE OLABİLİYOR?

Evet, tamamen öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen kar amacı gütmeyen bir kurum olduğu için öğrenciler üye olabiliyor.

ÜYELİK İÇİN YAޞ SINIRI VAR MI?

AIESEC üyeliği için üniversite öğrencisi olmak, staj ya da sosyal sorumluluk programlarına katılmak için de mezuniyetin üzerinden maksimum 2 yıl geçmiş olması gerekiyor. 30 yaşın üzerindeki kişiler AIESEC programlarına katılamıyor. Aynı şey yüksek lisans için de geçerli.  

KAÇ ÇEޞİT STAJINIZ BULUNUYOR?

3 çeşit stajımız var. Global Citizen adındaki sosyal sorumluluk stajları, Global Talent yani Kurumsal Uzun Süreli Stajlar ve kısa süreli kurumsal stajları içeren Global Talent Start-Up.

STAJ İÇİN EN KISA VE EN UZUN SÜRE NEDİR?

3 programın da kendine göre süreleri var. Bunun içinde yurtdışında staja gitmek isteyen aday en kısa süreyle 6 hafta için gider. Bu stajlarımız Sosyal Sorumluluk Stajları ve Kurumsal Kısa Süreli Stajlar. En uzun süre staj yapmak isteyen Kurumsal Uzun Süreli Stajlar ile yurtdışında stajını yapabiliyor. Bu staj bir yıl sürüyor.

KAÇ ÜLKEDE KAÇ STAJ YERİNİZ VAR?

125’in üzerinde ülkede, her 3 program için de staj fırsatı sağlayan çok fazla şirket, okul ve devlet destekli projeler var.

STAJ YAPAN GENÇLER MAAޞ ALIYOR MU?

Kurumsal Uzun Süreli Stajlar dışında maaş alınmıyor.

KAÇ ÜLKEDE SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ VAR?

AIESEC ülkelerinin çoğunda sosyal sorumluluk projesi bulunuyor. Ancak çok projenin yer aldığı bölgeler genelde Doğu Avrupa, Asya, Afrika bölgeleri. Ülke olarak düşündüğümüzde de en çok öğrenci gönderdiğimiz ülkeler Brezilya, Hindistan, Çin ve Mısır.

AIESEC PROJELERİNE KATILMAK İÇİN ARANAN ޞARTLAR NEDİR?

Sosyal sorumluluk projelerine ortalama B1 seviyesinde ingilizce bilen her öğrenci katılım sağlayabiliyor. Kurumsal stajlar da ise öğrencinin veya mezun adayların oluşturduğu CV etkili oluyor.

PROJEYE KATILMAK İÇİN ÜCRET ÖDENİYOR MU?

Evet, programlarımızın belli ücretleri var. Global Citizen projeleri için bu ücret 550 TL. Karşılığında adayın o ülkeye gittiğinde konaklaması karşılanıyor ve aynı zamanda program boyunca danışmanlık yapılıyor. Global Talent için 1050 TL, Global Talent Start Up ise 750 TL. Bu ücret karşılığında da adaya gittiği ülkede kalacak yer bulmasında yardımcı olunuyor ve danışmanlık sağlanıyor.

ÖОRENCİ BİR SORUNLA KARޞILAޞTIОINDA KİM ÇÖZÜYOR?

AIESEC ile ilgili karşılaşılan sorunların çözülmesinde biz yardımcı oluyoruz. Bu konuda stajın başlamasından önce imzalanan bir sözleşme ile  iki tarafın da hakları güvence altına alınmış oluyor. Ama diğer bir taraftan bakıldığında bu tecrübeyi yaşayan kişinin karşılaştığı kişisel sorunlara kendisinin çözüm bulması liderlik vasıflarını harekete geçirmek ve kendini geliştirmek için daha faydalı bir yol. Bu yüzden de program katılımcısının karşılaştığı sorunları çözmeyi denemesini istiyoruz. Bunun dışında katılımcının her türlü yanında oluyoruz ve ona destek sağlıyoruz.

PROJELERE KATILAN GENÇLERİN SAYISI NEDİR?

Yıllardır bu programları sürdürüyoruz ve bugüne kadar binlerce öğrenci AIESEC sayesinde yurtdışında tecrübe edinip liderliğini harekete geçirdi. Biz AIESEC İstanbul olarak sadece 2014 yılında yaklaşık olarak 350 kişiyi sosyal sorumluluk projesine, 50 kişiyi kurumsal stajla yurtdışına gönderdik. Yine 2014 yılı için sosyal sorumluluk projeleri için ülkemize gelen yabancıların yaklaşık olarak sayısı 80 ve kurumsal stajda bu sayı yaklaşık 40’tır.

Fotoğraf: AIESEC İstanbul

01-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş