Arama sonuçları

Her 100 öğrenciden 81'i LGS'ye girdi

Her 100 öğrenciden 81'i LGS'ye girdi

Her 100 öğrenciden 81’i LGS’ye girdi. Türk Eğitim Derneği'nin (TED) düşünce kuruluşu TEDMEM tarafından hazırlanan 2018 Eğitim Değerlendirme Raporu'na göre geçen yıl 8’inci sınıfta okuyan her 100 öğrenciden 81’i Liseye Geçiş Sınavı’na (LGS) girdi.

 

HER 100 ÖĞRENCİDEN 81'İ LGS'YE GİRDİ

 

Rapora göre Liselere Geçiş Sistemi (LGS) uygulamasının ilk yılında, sınava girme zorunluluğu kaldırılmasına rağmen, sınava giren öğrenci sayısında beklenen azalma gerçekleşmedi. Geçen yıl toplam kontenjanın yüzde 10'una sınav sonucuna göre yerleştirilme yapılması öngörülürken, öğrencilerin yüzde 81,46'sı yani her 100 öğrenciden 81'i sınava girdi.  

NEDEN SINAVA GİRİYORLAR?

LGS’ye bu kadar çok talep olmasının nedeni ortaöğretime geçiş sürecindeki temel sorunlarla açıklanırken kontenjanı boş kalacak kadar tercih edilmeyen bir ortaöğretim kurumuna sınavla öğrenci almanın da sınav odağı oluşturmak anlamına geldiği belirtildi. 

EN ÇOK MATEMATİK VE FEN ZORLADI

LGS kapsamında yapılan merkezi sınavda matematik testinin başarı oranı 100 üzerinden 24,77 ile diğer alt testler arasında en düşük değere sahip olduğu belirtilen raporda, matematik testinde öğrencilerin doğru cevap ortalamasının  20 soruda 4,95 olduğu aktarıldı. 

YÜZDE 50 BAŞARI ORANI BİLE SAĞLANAMADI

Raporda, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile ilgili bilgiler de raporda yer aldı. Buna göre YKS testlerinin herhangi birinden Türkiye genelinde yüzde 50 başarı yakalanamadı.

Alan Yeterlik Testi'ne (AYT) katılan öğrencilerin ortalama puanlarının matematikte 40 soruda 3,923, fizikte 14 soruda 0,467, kimyada 13 soruda 1,109, biyolojide 13 soruda 1,669 şeklinde belirlendiğine dikkat çekildi. Özellikle fen bilimleri alanındaki bu sonuçların bugüne kadar gerçekleştirilen yükseköğretime geçiş sınavlarında elde edilen en düşük ortalamalar olduğu ifade edildi.

SINAVA HAZIRLIK YÜZÜNDEN DEVAMSIZLIK YAPILIYOR

Raporun ortaöğretimle ilgili bölümünde net okullaşma oranının 2008-2009 eğitim öğretim yılında yüzde 58,5 iken, ortaöğretimin zorunlu eğitim kapsamına dahil edilmesinin bir sonucu olarak 2017-2018 eğitim öğretim yılı itibarıyla yüzde 83,6'ya yükseldiği kaydedildi.

Üniversite sınavına hazırlık için yapılan devamsızlıklara da dikkat çekilen raporda, şöyle denildi:

"Üniversite sınavına hazırlık için yapılan devamsızlıklar önemli bir sorun alanıdır. Sınava hazırlanan 12. sınıf öğrencilerinin birçoğu geçmişten bu yana özürlü ve özürsüz devamsızlık haklarını sonuna kadar kullanmakta ve devamsızlık yaptıkları süre içinde kurs, özel ders gibi okul dışı kaynaklara yönelmektedir." değerlendirmesi yapıldı. 

Raporda bu konuda öğrencilerin üniversite sınavı için okul dışı zamana ihtiyaç duymaması ve okul dışı kaynaklara yönelmesinin önlenmesi gerektiği aktarıldı. 

26-04-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş