Arama sonuçları

Her gün işlenen ders evde tekrar yapılıyor

 Her gün işlenen ders evde tekrar yapılıyor

Her gün işlenen ders evde tekrar yapılıyor. Dershanelerin kapanmasıyla özel okula dönüşen kurumlardan biri de Erkan Ulu Okulları oldu. 35 yıldır öğrencilerini liseye geçiş sınavlarına hazırlayan kurum bu birikimini artık kendi okulunda uyguluyor.

 

HER GÜN İŞLENEN DERS EVDE TEKRAR YAPILIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 35 yıldır yaptığı tüm değişimlerin arşivi de tutan okulda, öğrenciler her gün işlenen dersleri evde tekrar ediyor. Bu kural da çocukların küçük yaştan itibaren çalışma disiplinine sahip olmaları için uygulanıyor.

Okulun kurucularından Matematik öğretmeni ve Teknoloji Direktörü Tunç Ulu, Erkan Ulu Okulları’ndaki eğitimi ve öğrencilerini hem akademik hem yaşam deneyimine sahip olarak nasıl hazırladıklarını sorularımızı yanıtlayarak, anlattı.

OKUL ADINI KİMDEN ALIYOR?

Okulunuzu ve kurucusu Erkan Ulu’yu tanıyabilir miyiz?

Okulumuz ismini, kurucusu ve 40 yılı aşkın süredir eğitimin içinde olan Erkan Ulu’dan alıyor. Okul olarak 3. yılımızı bitiriyoruz ama eğitimde lise giriş sınavlarına hazırlıkta 35 yılı aşkın bir tecrübemiz var. Öğrencilerimizi, teknolojik ve global gelişmeleri takip ederek, yeni ihtiyaçlar çerçevesinde, bir sonraki eğitim kurumuna hazırlıyoruz. Burada amacımız, öğrencilerimizi gerek akademik olarak gerekse kültürel/sosyal boyutta lise öğretimine tam donanımlı olarak hazırlamak. 

İSTANBUL'UN MERKEZİNDE YER ALIYOR

İstanbul’da şehrin merkezinde, Ortaköy’de yer alan ilkokul ve ortaokulumuzun, deneyimli ve uzman öğretmen kadrosu, sahip olduğumuz en önemli değer. Binamızın ön ve arkasında yer alan 2 adet bahçe, kapalı spor salonu, fen ve bilişim laboratuvarları, müzik atölyesi, resim ve sanat atölyesi, kütüphane ve kantin de sahip olduğumuz fiziksel alanlar. 

Okulumuzu ayrıştıran en önemli unsurlardan biri okul ortamındaki huzur ve samimiyet. Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve tüm personelimizle birlikte sıcak bir aile ortamında eğitim vermek en büyük zenginliğimiz. Ayrıca okulun kurucu ve yönetim kadrosunun bizzat eğitimin içinde olması hem öğrencilere hem de öğretmenlerimizle her zaman yakın ilişki içinde olmamızı ve değişen şartlarda hızlı aksiyon alabilmemizi sağlamakta.

 

HAFTA SONLARI BAŞKA ŞEHİRLERDEN GELEN ÖĞRENCİLER

 

Daha evvel dershane/etüt merkezi olarak hizmet veriyordunuz? Bu deneyiminizin size ne gibi avantajları oldu?

Uzun yıllar hedefi olan öğrenciler ve çocuğunun alacağı eğitime önem veren veliler ile birlikte çalıştık. Gelen öğrencilerimizin hepsi İstanbul’un belli başlı özel okullarından öğrencilerdi. Hatta İzmir, Bodrum ve Adana’dan da hafta sonları dershanemize gelen öğrencilerimiz oldu. Bu sayede öğrencilerimizin kendi okullarında deneyimledikleri olumlu ve olumsuz işleyişleri takip etme ve kendi okulumuzu şekillendirirken bunları dikkate alma şansımız oldu.

 

2’İNCİ YABANCI DİL EĞİTİMİ VERMİYORUZ ÇÜNKÜ…

 

Örneğin okulumuzda 2. yabancı dil eğitimi vermiyoruz. Çünkü yıllardır dershanedeki öğrencilerimizden gördüğümüz; haftada birkaç saatle ikinci bir yabancı dilin verilmesinin pek mümkün olmadığıydı. Üstelik 7. sınıftan itibaren öğrencilerin önceliği, ister istemez lise giriş sınavı gerçeği olmakta, böyle olunca da yeterince zaman ayrılmayan bir yabancı dilin gelişimi ve kalıcı olması beklenememekte. Okul olarak yaptığımız şeyleri, hakkını vererek yapmayı hedefliyoruz. Böylece “her şeyi yaparız” diyen değil, “ne yapıyorsak en iyisini yapmaya çalışıyoruz” diyeniz.

İkinci yabancı dil yerine robotik, kodlama ve grafik derslerini seçmeli olarak değil zorunlu ders olarak haftada üç saat gerçekleştiriyoruz ve bu kalıcı bir eğitimi sağlıyor.

Özellikle her gün işlenen dersin evde tekrarının yapılması konusunda uyguladığımız yöntem, öğrencilerimizde küçük yaştan itibaren bir çalışma disiplini yaratıyor ve gelecek yıllardaki tüm çalışmalarında onlara katkı sağlıyor.

 

35 YILIN TÜM DEĞİŞİKLİKLERİ KAYIT ALTINDA

 

Ders içerikleriniz ve ilave dersleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Bizim kendimize has bir müfredatımız var. Her yıl MEB müfredatını detaylı olarak inceler, arkasından içeriklerimizi güncelleriz. 35 yıldır MEB müfredatındaki tüm değişiklikler bizde kayıtlıdır. Dolayısı ile öğrencilerimizi “neden ve niçin”lere dayalı, ezberden uzak, sorgulayıcı bir tarzda, öncelikle konunun ana fikrini iyi kavramaları için yönlendiriyoruz. Akademik derslerin dışında, yoğun bir İngilizce programımız var.

 

FELSEFE DE YOGA DA ZORUNLU DERS

 

Ayrıca ilkokulda origami, felsefe, dans, yoga, akıl oyunları, kodlama derslerimiz yine seçmeli değil zorunlu ders olarak tüm öğrencilerle yapılmakta. Böylece öğrencimiz kendi ilgi duyduğu alanı fark edip ortaokulda buna göre daha sağlıklı bir kulüp seçimi yapabiliyor ve aktivitelerine devam edebiliyor. Ortaokulda ise İngilizce gramer, İngilizce edebiyat, İngilizce fen dersleri ile yoğun bir İngilizce programımız var. Buna ek olarak ortaokul sınıflarımızda da kodlama, dans ve drama derslerimiz zorunlu ders olarak öğrencilerimizin dahil olduğu dersler.

 

TEKNOLOJİNİN EĞİTİMDE KULLANILMASI

 

Okulunuzun teknolojiyi eğitimde kullanma konusuna bakış açısı nasıl?

Yaklaşık 8 yıldır iPad ile ders yapıyoruz. Teknolojiyi çok yakından takip eden ve yenilikleri ilk fırsatta verimliliği arttırmak adına kullanan bir kurumuz. Aynı bakış açısı bilişim dersleri için de geçerli. Burada öğrencilerimiz yaratıcı çizimlerini 3D printer’da ortaya çıkarmakta, VEX IQ ve Arduino ile mekanik projeler geliştirmekte.

 

FEN DERSLERİNDE YABANCI DİL VAR

 

Yabancı dil konusundaki işleyişiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Yabancı dili çok önemsiyoruz. 8 kişiden oluşan İngilizce öğretmeni kadromuzun yarısı yabancı, yabancı öğretmenlerimiz de Kanadalı ve İngiliz. Türk öğretmenlerimiz de ya yurtdışı doğumlu ya da çok uzun yıllar deneyimli. İngilizce derslerimiz, aynı anda derse giren iki öğretmen eşliğinde haftada 14 saat olarak gerçekleştiriliyor.

Bu 14 saatin 1 saati de İngilizce Fen dersi. Öğrencilerimiz hem yabancı dillerini pekiştiriyor hem de terimlerin İngilizcelerini de daha kolay öğreniyorlar.

Öğrencilerimizin İngilizce’yi çok iyi öğrenmeleri önceliklerimizden biri. Bu konuda verdiğimiz iyi akademik eğitimin yanında çeşitli etkinliklerle de öğrencilerimizin yetkinliklerini destekliyoruz.

 

JMUN ORGANİZASYONLARI TAKİP EDİLİYOR

 

İngilizce gerçekleştirilen JMUN organizasyonlarını yakından takip ediyor ve katılıyoruz. Öğrencilerimiz, bu yıl hem İstanbul’da hem de Paris’de gerçekleşen JMUN’larda yer aldılar.

 

ÖĞRENCİ SANATTAN DA KOPMUYOR

 

İngiltere merkezli olan ve dünyadan birçok özel okulun dahil olduğu “Uluslararası Okullar Tiyatro Derneği” (International Schools Theatre Association - ISTA) ‘ne üye okullardan biriyiz. Yıl içinde birden fazla ülkede o ülkenin tanınmış sanatçılarının oyunculuk ağırlıklı dersler verdiği çeşitli atölye çalışmaları gerçekleştiriliyor. Örneğin, bu yıl Nisan Ayı’nda öğrencilerimiz Almanya Dresden’a gittiler. Eylül Ayı’nda ise Hindistan’a gidecekler.

 

HARRY POTTER’IN İZİNDELER

 

Yine her yıl İngiltere ve İskoçya’yı kapsayan Harry Potter temalı gezimiz de İngilizce için gerçekleşen etkinliklerimizden biri. Bu çalışmalar ile İngilizceyi bir ders olmaktan çıkarıp hayatın içinde kullanılan bir araç haline getiriyoruz. İngilizce edebiyat derslerinde öğrencilerimiz yoğun bir şekilde kitaplar okuyup bunların üzerinden analizler yapıyor ve hem kendi aralarında hem de uygun durumlarda kitapların yazarları ile Skype bağlantısı üzerinden sohbet edebiliyorlar. İngilizce olarak gerçekleşen Cooking, Drama ve Word and Board Games kulüplerimiz de okul içinde gerçekleşen İngilizce destekleyici aktivitelerimiz.

 

LGS İÇİN ÖĞRENCİLER NASIL HAZIRLANIYOR?

 

Liselere giriş sınavı için öğrencilerinizi nasıl hazırlıyorsunuz? Veliler ile işbirlikleriniz nasıl?

7. ve 8. öğrencilerimiz, cumartesi günleri yarım gün okulda eğitim görmeye devam ediyorlar. Bu isteğe bağlı değil, zorunlu bir çalışma. Ayrıca ders içeriklerimiz çok zengin ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın 35 yıldır sorduğu her tür soru tipine hakim. Sınavlara hazırlık, birden fazla bileşeni olan bir durum. Öğrenciler, öğretmenler, veliler ve okul yönetimi olarak birlikte ilerlemek, öğrenci için çok büyük fayda sağlıyor. Bu noktada velilerimizi de sınavlara hazırlık, değişen sınav türleri, okul tercihleri gibi konularda güncel olarak bilgilendiriyor, uzun yıllara dayanan deneyimlerimizi paylaşıyor ve süreç boyunca işbirliğimizi sürdürüyoruz.

ÖĞRENCİ SINAVLA KABUL EDİLİYOR

 

Öğrenci kabulünüzü nasıl yapıyorsunuz?

Öğrenci kabulü için uyguladığımız bir sınav var. Akabinde öğrenci ve aile tanıma çalışması yapıyoruz. Burada amaç, öğrencilerin ve ailelerin bizleri iyi tanımaları ve mutlu bir şekilde okula gidip gelmeleri. Öğrenci ve ailenin beklentilerini çok iyi anlayıp okulumuz hakkında detaylı bilgilendirme yapıyoruz. Bizim için birinci öncelik öğrencilerimizle, aile ortamında ve sıcaklığında aynı havayı solumak. Çocuklarımız mutlu ortamda çok daha başarılı ve motive olabiliyorlar, bu da yıllardır deneyimlediğimiz bir olgu.

AKADEMİK KADRONUN ÇOĞUNLUĞU YOL ARKADAŞLARI

 

Okulunuzun akademik kadrosu nasıl oluşuyor?

Öğretmenlerimizin büyük bölümü dershaneden okula dönüştüğümüzde bizimle birlikte yola devam eden uzman bir kadro. Eğitim kadromuza yeni katılan öğretmenlerimiz de uzun bir tanıma çalışması sonrası ailemize giriyorlar. Burada gerek öğretmenin akademik yeterliliği gerekse takım çalışması ve sınıf hakimiyeti çok önem verdiğimiz konular. Okulumuzdaki öğretmen sayımızın öğrenci sayısına oranı bire altı, bu sayede öğrencilerimizle öğretmenlerimiz çok yakın bir ilişki içerisinde olabiliyorlar.

SIRADA ANAOKULUNU AÇMAK VAR

Önümüzdeki dönemler için hedefleriniz neler?

Hedefimiz öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizle birlikte huzurlu ve seçkin bir ortamda, onları geleceğe hazırlamak ve farkındalıklarını arttırmak. İlkokulumuzu bu yıl açtık, kısa vadede hedefimiz anaokulu ile bunu desteklemek. Ortaokulumuzdan mezun olan öğrencilerimizin gittikleri liselere eksiksiz bir altyapı ile devam edebilmeleri, lise sonrasında yurtiçinde ve yurtdışında seçkin üniversitelerde öğrenim görmeleri en büyük gurur kaynağımız.

 

 

 

29-05-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin