Arama sonuçları

Her ‘yabancı’ üniversitelerde ders veremeyecek

Her ‘yabancı’ üniversitelerde ders veremeyecek

Her ‘yabancı’ üniversitelerde ders veremeyecek. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç üniversitelerde yabancı akademisyenlerle ilgili yeni bir düzenleme yapılacağını açıkladı.

YÖK’ün Araştırma Odaklı İhtisaslaşma Üniversiteleri Çalıştayı’nın ardından YÖK Başkanı Saraç gazetecilerle buluştu. Saraç, üniversitelerde istihdam edilen yabancı uyruklu öğretim üyelerine ilişkin bir dizi yeni kararın uygulanacağını dile getirdi.

Önümüzdeki haftadan itibaren üniversitelere genelge yollayacaklarını anlatan Saraç, yabancı akademisyenlerde aranacak kriterlerle ilgili şu bilgileri verdi:

HER ‘YABANCI’ ÜNİVERSİTELERDE DERS VEREMEYECEK

“Yabancı uyruklu öğretim elemanı istihdamına yeni bir boyut getireceğiz. Lisans düzeyinde derslere girecek yurtdışından gelecek hocalar için belirli kriterler arayacağız. Aynı şekilde hazırlık sınıflarında yabancı dil öğretecek hocalar için de belirli kriterler arayacağız. Sadece farklı bir dilde ana dili olan kimsenin Türkiye'de bir üniversitede yabancı dil öğretmek için hocalık yapmasını doğru bulmuyoruz. Çünkü bu sonuç üretmiyor. Dolayısıyla bu alanda kriterleri yükselteceğiz.

BUNDAN SONRA BELGE İSTENECEK

Sadece araştırma üniversiteleri için değil sistemin bütünü için devlet ve vakıf üniversitelerinde hazırlık sınıflarında istihdam edilecek yabancı uyruklu hocaların yabancı dil öğretiminde tecrübeli olmasını ve bunu belgelemesini şart koşacağız. Lisans ve lisansüstünde ders verecek hocalar için de belirli kriterler getirilecek. Dersin yanı sıra araştırma odaklı istihdam edilmek üzere de yurt dışından insan getirilmesini istiyoruz. Bu da ilk olacak. Bunların ücretleri de ders veren hocalardan daha yüksek olabilecek."

Saraç, araştırmalarını yürütmek ve ders anlatmak üzere ülkeye yüksek kaliteli akademisyen ve araştırmacıları davet etmek üzere yasal mevzuatın da oluşturulacağını belirtti.

10-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş