Arama sonuçları

Her yıl 2 bin 500 öğrenci hafızlık için ara veriyor

Her yıl 2 bin 500 öğrenci hafızlık için ara veriyor

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz "Hafız İmam Hatip Ortaokulu Projesi" kapsamında 17 okulda yaklaşık 2 bin 500 öğrencinin bu programa dahil olduğunu söyledi. 

Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı iş birliğinde Türkiye'de 17 imam hatip ortaokulunda yürütülen hafızlık projesi kapsamında düzenlenen toplantıya katılan Yılmaz toplantıda imam hatip okullarıyla ilgili bilgi verdi.

1.3 MİLYON ÖĞRENCİ İMAM HATİP'TE:  Yılmaz, Türkiye'de bin 400 imam hatip lisesi ve 2 bin 780 imam hatip ortaokulu bulunduğunu ve bu okullarda toplamda 1 milyon 300 bin öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi.

ÖZEL PROJE UYGULAYAN OKULLAR: Bu okulların içerisinde özgün ve özel proje uygulayan okulların olduğunu aktaran Yılmaz şöyle dedi: "Bunlardan imam hatip ortaokulu düzeyinde hafızlık projesi uygulayan okullarımız, lise düzeyinde ise yabancı dil ağırlıklı, fen ve sosyal bilimler projesi uygulayan okullarımız, uluslararası imam hatip liseleri, hafız öğrencilerin eğitim gördüğü okullar, musiki ve hüsnü hat projesi uygulayan okullar olmak üzere farklı projelerde okullarımız var." 

HAFIZLIĞI PEKİŞTİRMEK İÇİN 5'TEN SONRA BİR YIL ARA: İmam hatip ortaokullarında yürütülen hafızlık projesinin 6 aşamadan oluştuğunu ifade eden Yılmaz şu bilgiyi verdi: "5. sınıf öğrencilerimiz hafızlığın beş sayfasını sene bitinceye kadar yapıyorlar. Bir yıl ara veriyor, kalan 15 sayfayı tamamlıyor. Tekrar okulumuza geliyor, 7. sınıftan devam ediyor. O bir yılın derslerini sınava girerek vermiş oluyor, hafızlığını pekiştiriyor. Böylece hem hafız hem mühendis hem doktor hem siyaset ve yönetim birimlerinde okuyan hem de farklı alanlarda yetişen hafızlarımız oluyor. Şu anda Türkiye'mizde hafız imam hatip ortaokulu projesi kapsamında 17 okulumuzda yaklaşık 2 bin 500 öğrencimiz bu programa dahil olarak devam ediyorlar. Sonuçta Türkiye'de Diyanet İşleri Başkanlığımız ile iş birliği halinde modern bir çalışma neticesinde örgün eğitimle hafızlık projesi gerçekleşmiş olacak." şeklinde konuştu. projesi sonucunda Türkiye ve dünyaya çok önemli maddi ve manevi katkılar sağlanacağını kaydetti. 

Fotoğraf: Diyanet Vakfı

21-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş