Arama sonuçları

Hızlı okuma ve dikkatsizlik hata yaptırıyor

Hızlı okuma ve dikkatsizlik hata yaptırıyor

Hızlı okuma ve dikkatsizlik hata yaptırıyor. 2 Haziran’da yapılacak Liseye Geçiş Sınavı’na (LGS) sayılı günler kaldı. Öğrencilerin en büyük kaygısını ise sınavda hata yapmak oluşturuyor. Eğitimciler de sınavlarda hataların hızlı okuma ve dikkatsizlikten yapıldığına dikkat çekiyor.

 

HIZLI OKUMA VE DİKKATSİZLİK HATA YAPTIRIYOR

 

Erkan Ulu Okulları kurucularından ve Matematik öğretmeni Erkan Ulu sınava girecek öğrencileri şu uyarılarda bulunuyor:

“Çok basit ama hayati önem taşıyan hatırlatmalar var. Soruları en az 2 kez ve gerekiyorsa not alarak okumak, çelişkide kalınan soruları hızla geçmek, tüm soruların bitiminde boş kalan sorulara tekrar dönmek. İnanın birçok yanlış yanıt, hızlı ve dikkatsiz soru okumaktan kaynaklanıyor. Yeni sınav sisteminde süreyi dikkatli kullanmak çok önemli. O yüzden tek bir soruya takılıp kalmak sınavın dengesini bozabilir.”

STRES ÖĞRENMEYİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Uzman Klinik Psikolog Ayşe Sena Sarı ise sınava girecek öğrencilere şu önerileri yapıyor:

 “Liselere giriş sınavının yarattığı stres ve kaygı, beyinde salgılanan norepinefrin, adrenalin gibi uyaranlar sebebiyle öğrenme için gerekli olan protein zincirlerinin kurulmasını engelleyebiliyor. Bu nedenle son dönemece giren öğrencilerin sınav öncesi beslenmelerinde proteinli gıdalara ağırlık vermeleri önemli. Hayatın amacı kendi kendine yetebilen ve yaşamından mutlu olabilen bireyler olabilmek. Sınav, bu yolda sadece bir araç. Bunu amaç haline getirmek yürünecek diğer yollar için oldukça tehlikeli.

Günlük 10 dakikalık nefes ve esneme-gevşeme egzersizleri de vücudun adrenalini kullanması sebebiyle oldukça etkili olabilir.

Ergenlik dönemindeki bireyler kurallara karşı gelme eğilimindedirler. Zorundalık ve kesinlik ifade eden söylemlerden de kaçınılmalı.”

 

30-05-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş