Arama sonuçları

Hollanda neden Türk yatırımcı çekiyor?

Hollanda neden Türk yatırımcı çekiyor?

Hollanda neden Türk yatırımcı çekiyor? Bu Avrupa ülkesinin çekiciliği nereden kaynaklanıyor?

Çünkü Hollanda Dış Yatırım Ajansı (NFIA) verilere göre, 2016 yılının üçüncü çeyreğinde 12 Türk şirketi toplam 30 milyon Euro yatırımla Hollanda’da faaliyetlerine başladı. Bu durum aynı zamanda 250 Hollandalıya ülkesinde istihdam imkânı sağladı. NFIA, 2015 yılında 12milyon Euro yatırım ve 170 kişiye istihdam rakamlarının, 2016 yılı üçüncü çeyreğinde, bir önceki yıla oranla üç kat artığına dikkat çekti. NFIA, yılsonuna kadar bu rakamı 40 milyon Euro seviyelerine ulaştırarak toplam 350 kişiye daha istihdam sağlamayı hedeflediklerini açıkladı. 

HANGİ SEKTÖRLER GİDİYOR?

NFIA, yazılım, taşımacılık, kimya, geri dönüşüm ve ileri teknoloji gibi sektörlerin Avrupa genel merkezleri, satış ofisleri ve lojistik dağıtım merkezleri kurmak için ülkede yatırım yaptıklarını açıkladı. NFIA, Tommy Hilfiger, Diesel, Danone, Unilever, Nestle, Microsoft, Verizon, Wipro, Cisco, Intel, TATA, Google ve IBM gibi global markaların halen Hollanda’da faaliyetlerini sürdürdüklerini de hatırlattı. 

NEDEN CAZİP ÜLKE OLDU?

Hollanda’nın, Türk girişimciler açısından neden cazip ve çekici olduğunu ise NFIA Ülke Müdürü Arife Karaosmanoğlu şöyle açıklıyor: 

ÖZEL VERGİ İNDİRİMLERİ VAR

Günümüzde şirketler artık lokal olmakla yetinmiyor. Hollanda globalleşme yolunda ilerlemek isteyen kurumlar için doğru bir yatırım merkezi. Üstelik Hollanda son derece rekabetçi bir mali ortam sunuyor. Düşük yasal kurumlar vergisi oranı, sürdürülebilir enerji için vergi indirimi programı, Ar-Ge teşviki, ithalatta KDV öteleme ya da Expat’lara özel vergi indirimi gibi yatırımcıyı çeken güçlü avantajları bulunuyor. 

EĞİTİM SİSTEMİ KALİTELİ 

Bunun yanı sıra Hollanda’da güçlü ve kaliteli bir eğitim sitemi var. Bu durum haliyle ekonomiyi de olumlu yönde etkiliyor. İstikrarlı makroekonomik bir çevreye de sahip olan Hollanda, yatırım anlamında diğer ülkelere kıyasla taşımacılık sektöründe özellikle büyük avantajlara sahip. Ülkenin etkin deniz, hava ve tren yoluna sahip olması hangi sektör olursa olsun Türk şirketleri için Hollanda’da dünya markası olma yolunda çok iyi bir sıçrama tahtası olabilir. Biz NFIA olarak, Hollanda Büyükelçilikleri, başkonsoloslukları, Hollanda hükümetini temsil eden diğer kurumlar ve paydaşlarla da işbirliği içerisinde ücretsiz olarak hizmet veriyoruz. Dolayısıyla yatırımı düşünen herkese kapımız açık. 

NFIA TURKEY NEDİR?

NFIA (Hollanda Dış Yatırım Ajansı), Hollanda Ekonomik Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren bir kuruluş. NFIA yabancı şirketlere Hollanda’da uluslararası faaliyetlerini başlatmak, geliştirmek ve/veya yaygınlaştırmak gibi alanlarda yardım ve danışmanlık hizmeti veriyor. 35 yıl önce kurulan NFIA, aradan geçen süre boyunca yaklaşık 60 farklı ülkeden 3 bin 300’den fazla şirketin Hollanda’da uluslararası faaliyetlerini başlatmasına ve büyütmesine destek oldu. Merkezi Lahey’de bulunan NFIA’nın Birleşik Krallık’ta, Türkiye’de, Kuzey Amerika’da, Asya’da, Orta Doğu’da ve Brezilya’da ofisleri bulunuyor. NFIA ayrıca Hollanda Büyükelçilikleri, Başkonsoloslukları ve yurtdışında Hollanda hükümetini temsil eden diğer kurumlarla, ayrıca yerel paydaşlardan oluşan geniş bir sosyal ağ ile işbirliği içerisinde faaliyet gösteriyor.

 

29-09-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş