Arama sonuçları

Hormonlu notlar adaletsizlik yaratacak

Hormonlu notlar adaletsizlik yaratacak

Başta Anadolu ve fen liseleri olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından merkezi olarak tercih listelerine göre yerleştirmeleri yapılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nde (TEOG) adaletsizlik “hormonlu notlar” ile yaşanacak. 

Çünkü bu okullara yerleştirmeler hazırladığınız tercih listesi dikkate alınarak Yerleştirmeye Esas Puan'a (YEP) göre yapılıyor. Okullara yerleştirmelerde de kural puan üstünlüğü oluyor. Tercihlerinizde kullandığınız YEP ise 6 dersten toplam 12 tane olarak yapılan TEOG sınavlarının sonuçları ile öğrencinin 3 yıllık okul notlarının toplamından oluşuyor.

YÜZDE 30 ETKİLİ OLUYOR
YEP hesaplamasında 700 puan üzerinden hesaplanan TEOG sınavları yüzde 70 etki yaparken, 100 puan üzerinden hesaplanan öğrencinin 6'ıncı, 7'inci ve 8'inci sınıf yılsonu başarı puanları yüzde 30 etkili oluyor. Bu durumda da sınavda eşit puan alan iki öğrenciden okul notu 100 olan öne geçiyor. 

Aralarında devlet okullarının da yer aldığı birçok okul ise öğrencilerine "bol keseden" not veriyor. "Hormonlu notlar" olarak nitelendiren bu uygulama da sınav başarısı düşük ama okul notu yüksek öğrencinin aynı sınav başarısına sahip öğrencinin önüne geçmesine yol açıyor. Çünkü yerleştirme puanının hesaplanmasında okul notunun küçümsenmeyecek yüzde 30'luk etkisi bulunuyor. Bu yüzden de özel okulların birçoğu okul notlarını dikkate almadan sadece sınav puanlarına göre öğrenci alıyor. 

ÖĞRETMENİ OLMAYAN DERSLERE 100
Bu arada bu blog aracılığıyla da çok sayıda gelen mesajlarda başta temel ortaokullarda bazı derslerin öğretmenleri olmamasına rağmen öğrencilere 100 verildiği iddia ediliyor. Bu okullarda sadece TEOG’un 6 dersinin öğretmeni olduğu, diğer derslerin öğretmenlerinin bile bulunmadığı belirtilerek, “Bu dersler öğretmenleri olmamasına rağmen tüm öğrencilere 100 olarak verildi ve karnelere işlendi. Bu da TEOG yerleştirmelerinde büyük adaletsizlik yaratacak” diyor. 

HANGİ LİSELERE MERKEZİ YERLEŞTİRME YAPILACAK?
• Fen Liselerine,
• Sosyal Bilimler Liselerine,
• Anadolu Liselerine,
• Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine,
• Çok Programlı Anadolu Liselerine,
• Anadolu İmam‐Hatip Liselerine,
• Açık Öğretim Kurumlarına,
• Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü'ne bağlı YEP ile öğrenci alan özel okullara.

Bu haber Habertürk Gazetesi’nde Pervin Kaplan’ın hazırladığı TEOG Tercih Rehberi adlı dizisinde yer almıştır

 

17-07-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş