Arama sonuçları

Hukuk fakülteleri 5 yıla mı çıkacak?

Hukuk fakülteleri 5 yıla mı çıkacak?

Hukuk fakülteleri 5 yıla mı çıkacak? Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, hukuk fakültelerinin 5 yıla çıkarılması gerektiğini belirterek Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) başvurdu.

Hukuk fakültelerindeki eğitimle ilgili Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit tarafından YÖK’e başvuru yapıldı. 

HUKUK FAKÜLTELERİ 5 YILA MI ÇIKACAK?
 

Cirit, Yargıtay adına resmi başvurusunda hukuk fakültelerinde lisans eğitiminin dört yıldan beş yıla çıkarılmasını istedi.

Hürriyet’ten Oya Armutçu'nun  haberine göre Cirit, YÖK’ün Yargıtay'ın bu taleplerini en kısa sürede olumlu şekilde sonuçlandıracağını ümit ettiğini belirterek, gazetecilere şu değerlendirmeleri yaptı:

 "Bir hukukçunun insan sevgisi, insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü değerlerine sıkı sıkıya bağlı kalarak objektif olması, analitik düşünme ve sorgulama yeteneğinin bulunması, olayları kuşkuyla süzebilmesi gerekir. Bu niteliklerin ise öncelikle temel eğitim aşamasında kazandırılması bir zorunluluktur. Düşünmeyen, sorgulamayan, araştırmayan ve ezbere dayalı bir temel eğitim üzerine iyi bir hukuk öğretimi inşa etme şansımız bulunmamaktadır. Kaliteli bir hukuk sistemi için iyi uygulamacılara ihtiyacımız var. İyi hukukçular yetiştiremezsek, hangi sistemi getirirsek getirelim başarılı sonuçlar elde edemeyeceğimizin farkında olmalıyız. Hukuk fakültelerinde lisans eğitiminin beş yıla çıkması, birinci sınıfta hukuk sosyolojisi, hukuk felsefesi, hukuk tarihi yanında Türkçe dilbilgisi derslerinin zorunlu olmasının hizmet kalitesi bakımından yararlı olacağını düşünmekteyim."

MESLEK İCRA SINAVI GETİRİLMELİ

Bu arada YÖK tarafından yapılan açıklamada, Yükseköğretim Kurulu'na Yargıtay Başkanlığı'ndan konuya ilişkin yapılmış resmi bir müracaat henüz bulunmadığı belirtilerek, şöyle denildi:
"Bununla birlikte Yükseköğretim kurulu olarak, eğitim-öğretim süreleri de dahil konunun içinde bulunduğumuz Avrupa Yükseköğretim Alanının çerçevesinde ele alınmasının doğru olduğunu, ayrıca Yargıtay Başkanlığımızın  hassasiyetlerine de cevap verecek şekilde sisteme yeni girecek olanlar için mezuniyet sonrasında Adalet Bakanlığımız başta olmak üzere ilgili paydaşların da içinde bulunduğu bir süreçle "meslek icra sınavının" getirilmesinde yarar gördüğümüzü ifade etmek isteriz.

05-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş