Arama sonuçları

Hukuk mezunlarına mesleki yeterlilik sınavı geliyor

Hukuk mezunlarına mesleki yeterlilik sınavı geliyor

Hukuk mezunlarına mesleki yeterlilik sınavı geliyor. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül açıkladı: "Mesleki yeterlikle hukuki yeterlilik sınavı düşünüyoruz." 

YÖK'ün geçtiğimiz eylül ayında hukuk fakültesi mezunlarına "meslek icra sınavının" getirilmesinin yararlı olduğunu açıklamasından sonra Adalet Bakanı Gül'den de aynı yönde açıklama geldi.  Gül, şöyle dedi:

HUKUK MEZUNLARINA MESLEKİ YETERLİLİK SINAVI GELİYOR

"Mesleki yeterlikle hukuki yeterlilik sınavı düşünüyoruz. Hukuk fakültesinden mezun olan birisi noter, avukat, hakim, savcı, noter yardımcısı ne olacaksa önce bir hukuki yeterlilik sınavına girecek, bu sınavı geçtikten sonra diğer alanlarda, hangi mesleği düşünüyorsa o sınava girecek. Bunun da mesleğin kalitesini artıracağını düşünüyoruz."

Bakan Gül,  muhabirine, hakim, savcı yardımcılığı ve mesleki yeterlilik sınavlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

YENİ BİR HUKUK EĞİTİMİ MODELİ OLACAK

Yargı hizmetlerinin verilmesinde mesleki yetkinliğin önemine işaret eden Gül, yeni bir hukuk eğitimi modeli ile hukuk alanındaki mesleklere giriş sistemi üzerinde çalıştıklarını bildirdi. Abdulhamit Gül, uluslararası uygulamaların da incelendiğini aktardı.

Hakim ve savcı yardımcılığının, mesleğe daha iyi, tecrübeli, donanımlı hazırlanmayı sağlayacağını vurgulayan Gül, konunun, hakim ve savcıların, mahkemelerin iş yükünü de hafifletecek bir model olarak gündemlerinde bulunduğunu bildirdi.

Hakim ve savcı yardımcılarının, hakim ve savcıların nezaretinde bazı işlemleri yapacağını kaydeden Gül, bu sürede tecrübelerin artırılmasının hedeflendiğini belirtti.

Konuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini anlatan Gül, hakim ve savcı yardımcılığında belirli bir süre öngördüklerini, bu sürede teori ve pratiğin kazandırılmasının amaçlandığını ifade etti.

MESLEKİ YETERLİLİK SINAVI GEREK

 

Adalet Bakanı Gül, hukuki ve mesleki yeterlikle ilgili öngörülen sistem hakkında şu görüşlerini paylaştı:

"Mesleki yeterlikle hukuki yeterlilik sınavı düşünüyoruz. Hukuk fakültesinden mezun olan birisi noter, avukat, hakim, savcı, noter yardımcısı ne olacaksa önce bir hukuki yeterlilik sınavına girecek, bu sınavı geçtikten sonra diğer alanlarda, hangi mesleği düşünüyorsa o sınava girecek. Bunun da mesleğin kalitesini artıracağını düşünüyoruz. Strateji belgemizle beraber bu konuda da önerileri alıyoruz. Kamuoyunda da büyük destek gördük. Bunun yargıya güveni ve kaliteyi artıracağına inanıyoruz." 

YÖK DE SINAV DEMİŞTİ

Hukuk mezunlarına yeterlilik sınavı getirilmesini ilk kez geçtiğimiz eylül ayında YÖK gündeme getirdi. Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, hukuk fakültelerinin 5 yıla çıkarılması gerektiğini söyledi. Cirit, bunun için de  Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) başvurduğunu açıkladı. YÖK ise bunun üzerine açıklama yaptı. Böyle bir başvuru olmadığını dile getiren YÖK, ilk kez sınavdan söz etti. YÖK şöyle dedi:

"Sisteme yeni girecek olanlar için mezuniyet sonrasında Adalet Bakanlığımız başta olmak üzere ilgili paydaşların da içinde bulunduğu bir süreçle "meslek icra sınavının" getirilmesinde yarar gördüğümüzü ifade etmek isteriz."

 

20-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş