Arama sonuçları

Hukuk mezunlarına 'yüksek lisans yapsınlar' şartı

Hukuk mezunlarına 'yüksek lisans yapsınlar' şartı

Hukuk mezunlarına 'yüksek lisans yapsınlar' şartı. Hukuk fakültesi mezunlarının yeterlilik sınavına girmesi gerektiği açıklamalarının ardından bu kez de "yüksek lisans yapsınlar" önerisi geldi. 

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, avukat, hakim, savcı adayı olmayı düşünenlerin fakülteden mezun olduktan sonra 2 yıl özel bir yüksek lisans programına devam etmeleri gerektiğini ifade etti.

HUKUK MEZUNLARINA 'YÜKSEK LİSANS YAPSINLAR' ŞARTI

Feyzioğlu, Diyarbakır'ın Çermik ilçesindeki halı sahada yaşanan tartışma sonrasında bir grup öğretmenin savcının talimatı ile gözaltına alındığı iddiası ve bu iddiaya ilişkin Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından başlatılan soruşturmaya yönelik yazılı açıklama yaptı. 

"Savcının biri halı sahayı boşaltmak için içeridekileri gözaltına aldırır, bir diğeri kafeteryada kendi kendine kimlik kontrolü yapmaya kalkar, hakimin biri kürsüden iner, avukatı dövmeye kalkar, bir diğeri avukatlar oturmasın diye odadaki koltukları dışarı taşıttırır. Evet, HSK bunların bir kısmına soruşturma açıyor. Hayır, yetmez. Bunların hiçbirinin olmaması gerekiyor. Bir kez oldu mu, zararı büyük oluyor." ifadelerini kullanan Feyzioğlu, bunların neden yaşandığına ilişkin tespitlerini paylaştı. 

Feyzioğlu, mesleğe girişte doğru ve yeterli bir ölçü uygulanmadığını, mesleğe kabul edilenlerin yeterli olgunluğa ulaşmadan alelacele önemli görevlere getirildiğini savundu. 

BİRKAÇ YIL İÇİNDE HAYATA GEÇİRİLMELİ

Feyzioğlu, kalıcı çözüm için avukat, hakim, savcı adayı olmayı düşünenlerin fakülteden mezun olduktan sonra 2 yıl özel bir yüksek lisans programına devam etmelerini, sayıların kontrol edilmesini, yüksek lisansa girişlerin ve mezuniyetin merkezi sınavla olmasını, öğretim kadar eğitime de önem verilmesini gerekli gördüğünü belirtti. Feyzioğlu, şöyle dedi:

"Bir an önce planlamalı ve bunları birkaç yıl içerisinde hayata geçirmeliyiz. Bu amaçla tüm bilgi ve tecrübemizle Adalet Bakanlığı, Yargıtay, HSK, YÖK ve ilgili tüm kurumlarla çalışmaya hazırız."

01-03-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş