Arama sonuçları

Hukukta yükselmenin yolu LLM’den geçiyor

Hukukta yükselmenin yolu LLM’den geçiyor

LLM, hukuk alanında yüksek lisans programlarını ifade etmek üzere kullanılır. LLM derecesi Latince “Legum Magister” kelimesinin kısaltmasıdır. İngilizce “Master of Laws” olarak geçen LLM programları genelikle bir yıllıktır. Yüksek lisans eğitimini genel hukuk alanında yapabileceğiniz gibi belli bir uzmanlık alanını seçerek de gerçekleştirebilirsiniz

Kare Eğitim Yurtdışı Eğitim Direktörü Olcay Erten LLM eğitimi ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

NEDEN LLM YAPMAK GEREKİYOR?

Çünkü üniversite eğitimi ya da yabancı dil bilmek artık işe alımlarda diğer adaylar arasından sıyrılmak için yeterli özellikler değil. Tüm ülkelerde iş dünyası artık pozisyonlara uygun uzmanlık eğitimi almış adaylar arıyor. Hukuk firmaları da artık bu alanda uzmanlık istiyor.

PROGRAMLAR HANGİ DİLDE VERİLİYOR?

Bu programlar birçok ülkenin üvirsetisinde İngilizce olarak veriliyor.

LLM PROGRAMLARI NE KADAR SÜRÜYOR?

Genellikle bir yılda tamamlanıyor.

EN POPÜLER LLM PROGRAMLARI NEDİR?

International Economic Law, International and European Business Law, European Union Law, Cross Cultural Business, International Law and Economics, International Affairs ve Advanced Studies in International Organisations.

LLM PROGRAMLARI İÇİN HANGİ ÜLKELER TERCİH EDİLİYOR?

İsviçre, ABD, İngiltere, Almanya, Hollanda.

BAޞVURU İÇİN GEREKEN BELGELER NEDİR?

Hukuk alanında lisans diplomanızın olması yeterli.

SON SINIF ÖОRENCİSİ BAޞVURU YAPABİLİR Mİ?

Hukuk bölümü son sınıf öğrencileri bazı üniversitelere mezun olmadan da başvuru yapabilirler. Program için uygun bulundukları taktirde şartlı kabul alırlar. Ancak  öğrenciler mezuniyetten sonra diplomaları kabul aldıkları üniversitelere ibraz etmek zorundadır.

İNGİLİZCE DİL SINAVI GEREKİYOR MU?

Birçok durumda TOEFL, IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan sınavların sonuçları istenir. Genellikle TOEFL sınavından 550-580 arası ve IELTS’ ten de 6.5 - 7.0 puanı istenir. Ancak hukuk eğitimini lisans seviyesinde yüzde 100 İngilizce programda tamamlamış öğrenciler dil yeterlilik sınavlarından muaf olabilirler.

BAޞKA BİR DİL SINAVI DAHA GEREKİYOR MU?

Eğitim dili İngilizce olmasına rağmen hukuk yüksek lisansını yapacağınız üniversite öğrencilerden bulunduğu bölgenin dilini az ya da orta seviyede bilmeyi de şart koşabilir. Almanca, Fransızca yada İtalyanca gibi. Bazı üniversiteler bu dillerden birini bildiğinizi de ispatlamanızı isteyebilir. Bazı üniversiteler de bunu şark koşmaz ve bulunduğu bölgenin dilini ihtiyacınızı giderecek kadar öğrenmeniz için kendi bünyesinde dil kursu açar.

STAJ ZORUNLULUОU VAR MI?

Bu üniversitelere göre değişiyor. Bazı üniversiteler lisans eğitiminiz sırasında yaptığınız staj ya da iş tecrübesi ister. Bazıları da böyle bir şart koşmaz. Seçtiğiniz üniversitenin programına göre koşullar değişiklik gösterir.

NE ZAMAN BAޞVURMAK GEREKİR?

Ülkeye göre ve üniversitelere göre başvuru tarihleri değişir. Ancak genellikle başvurular Ocak- Nisan ayları arasında yapılır. Kimi üniversiteler 15 Ocak tarihini son başvuru günü olarak kabul ederler, kimisi de mart ya da nisan aylarının 15’ine kadar bu süreyi uzatırlar.

Fotoğraf: Yaşar Üniversitesi

01-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş