Arama sonuçları

İEÜ hedefi: Daha çok Çinli öğrenci

İEÜ hedefi: Daha çok Çinli öğrenci

İEÜ hedefi: Daha çok Çinli öğrenci. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) ile Şangay Uluslararası Çalışmalar Üniversitesi (Shaghai International StudiesUniversity – SISU) arasında işbirliği anlaşması imzalandı. İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı, daha çok Çinli öğrenciyi ağırlamak istediklerini söyledi.

İEÜ HEDEFİ İÇİN ÇİNLİ ÖĞRENCİ 

İzmir Ticaret Odası’nın Çin’e düzenlediği İş ve İnceleme Gezisi kapsamında İTO Yönetim Kurulu Başkanı ve İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, İTO Meclis Başkanı ve Mütevelli Heyet Üyesi Rebii Akdurak, İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Mütevelli Heyet Üyesi Cüneyt Güleç, İEÜ Mütevelli Heyet Üyesi Cahit Yaşar Eren, İEÜ Çince Bölüm Başkanı Yuan Peng SISU Üniversitesi’ni ziyaret etti. Heyeti SISU Başkanı Prof. Cao Deming ve yöneticiler karşıladı. 

SISU Başkanı Prof. Deming, 1949 yılında kurulmuş devlet üniversitesi olduklarını belirterekşöyle dedi: “Öğrencilerimizin yarısı ekonomi ve diğer alanlardan, yarısı dil öğrenimiyle ilgili. 32 yabancı dil öğretiyoruz. Türkçe bölümümüz de 2011 yılında o zaman Başbakan olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla açılmıştı. Öğrencilerimize sadece Türkçe öğretmiyor, Türkiye hakkında da bilgiler veriyoruz.” 

İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş ise dünya ekonomisinin lokomotifi olan Çin ile Türkiye ve İzmir arasındaki ilişkileri güçlü dostluğu temel alarak daha da geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi. Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Eğitim dilimiz İngilizce.  Aynı zamanda ikinci dil de öğretiyoruz. Yabancı diller bölümümüzde 1500 öğrencimiz var. 10 yabancı dil öğretiyoruz ve bunlardan birisi de Çince. Zor bir dil olmasına karşın Çinceye büyük rağbet var. Üniversitemizde daha fazla öğrenciye Çince öğretmek, aynı zamanda daha fazla Çinli öğrenci ağırlamak istiyoruz. Üniversitemizde bir Konfüçyus Merkezi kuracağız.”

 

23-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin