Arama sonuçları

İhtisaslaşacak 5 üniversite daha seçildi

İhtisaslaşacak 5 üniversite daha seçildi

İhtisaslaşacak 5 üniversite daha seçildi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 5 üniversiteye ek olarak 5 yeni üniversitenin daha "ihtisaslaşmak" üzere seçildiklerini söyledi.

İHTİSASLAŞACAK 5 ÜNİVERSİTE DAHA SEÇİLDİ

Buna göre seçilen ve ihtisas alanları da belirlenen üniversiteler şöyle:

Aksaray Üniversitesi: Spor ve sağlık.

Kastamonu Üniversitesi: Ormancılık ve tabiat turizmi.

Muş Alparslan Üniversitesi:  Hayvancılık.

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi: Çay

Siirt Üniversitesi:  Tarım ve hayvancılık.

YÖK tarafından yükseköğretim tarihinde ilk kez kurgulanan "Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi" kapsamında seçilen 5 yeni üniversite, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal ve YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın katıldığı toplantıda açıklandı.
Toplantıya, YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri, Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, projeye yeni seçilen üniversitelerin bulunduğu illerin valilerini temsilen Siirt Valisi Ali Fuat Atik, projeye yeni seçilen üniversitelerin rektörleri katıldı.

2015 YILINDA PROJE BAŞLADI

Saraç, burada yaptığı konuşmada, YÖK olarak Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi'ni 2015'te başlattıklarını hatırlattı.

İLK 5 ÜNİVERSİTE SEÇİLMİŞTİ

Bu süreçte ilk olarak "bölgenin mevcut durumu", "üniversitenin potansiyeli", "bölge-üniversite ilişkisi" gibi ana üç parametre ile pek çok alt parametre dikkate aldıklarını hatırlattı. Buna göre üniversitelerin sundukları öz değerlendirme raporlarının YÖK'te incelendiğini ve Bingöl, Kırşehir Ahi Evran, Uşak, Düzce ve Burdur Mehmet Akif Ersoy üniversitelerinin ihtisaslaşacak ilk 5 üniversite olarak seçildiğini belirtti.

Saraç, bu gelişmenin ardından başvurular arasından yine aynı kriterler kullanılarak aynı amaçla 5 yeni üniversitenin daha belirlendiğini bildirdi.

Saraç, bütün dünyada, yeni nesil bölgesel kalkınma anlayışında bölgelerin, öğrenme, bilgilendirme ve yenilik konusunda temel nokta olarak görüldüğüne işaret etti.

ÜNİVERSİTELER BÖLGELERİ İÇİN ÖNEMLİ


Saraç, üniversitelerin giderek artan bir şekilde bölgesel ve ulusal ekonomiler için önemli bir üretim faktörü haline geldiğini ve bilgi üreten kuruluşlar olarak kalkınma hamlelerinde temel rol oynadığını kaydetti.  Saraç, üniversitelerin, yalnızca deneyimli, yetenekli ve uzman insanların yetiştiricileri değil aynı zamanda cazibe merkezleri olduğunu, bölgede üniversitelerin varlığının bölgeye yetenekli insanların çekilmesini de kolaylaştırabildiğini söyledi. Saraç şöyle konuştu: 

"Bu alanda seçilmiş olan 10 üniversitenin çalışmalarının, yerelin ekonomik gelişmesine ve ülkenin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Bahsettiğimiz bütün bu çalışmalar aslında küresel yükseköğretimde yeni bir dönüşüm ve yeni bir akademik devrim olarak nitelendiriliyor. Bu süreçten kopmamalıyız."

 

 

12-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş