Arama sonuçları

İki sözleşmeli öğretmen eş nasıl buluşamıyor?

İki sözleşmeli öğretmen eş nasıl buluşamıyor?

İki sözleşmeli öğretmen eş nasıl buluşamıyor? Geçtiğimiz yıl 5 yıl aradan sonra Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sözleşmeli öğretmen uygulamasını yeniden yaşama geçirdi. “Çakılı öğretmen” olarak da nitelendirilen sözleşmeli öğretmenler atandıkları bölgeden 6 yıl boyunca ayrılamıyor.

 

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile atama düzenlemeleri yapılan sözleşmeli öğretmenlerin “eş durumundan”  tayin isteyemeyecekleri de karara bağlandı.

Ancak 2016 kasım ayında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sözleşmeli öğretmenlerin “yer değiştirme” kriterlerinde değişiklik yaptı. Buna göre eşi de sözleşmeli öğretmen olan öğretmenlere tayin hakkı verildi. Buna göre görev yaptıkları ilde 1 yıllık çalışma süresini dolduran ve eşi de sözleşmeli öğretmen olanlar tayin isteme hakkına sahip oldu.

Bakanlık 66 il valiliğine yazı göndererek, evli olan her ikisi de sözleşmeli öğretmen olarak görev yapan öğretmenlerin alanları itibarıyla, öğretmen ihtiyacı da dikkate alınarak ve aile birliği mazaretine bağlı olarak eş birliklerinin sağlanmasının uygun görüldüğünü bildirdi. Bu uygulama eşleri sözleşmeli öğretmen olmayanlar tarafından tepkiyle karşılandı. Bu hakkın tüm öğretmenlere tanınması istendi.

İKİ SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN EŞ NASIL BULUŞAMIYOR?

İkisi de sözleşmeli öğretmen olan ve tayin hakkından yararlanmalarına rağmen aralarında 100 kilometrelik mesafe olduğu için “aile birliğini” sağlayamayan iki öğretmen yaşadıkları:

“Ben Şanlıurfada eşim ise Bingöl Yayladerede sözleşmeli öğretmen olarak görev yapıyor. İki sözleşmeli öğretmen olarak aile birliği eş özrü için başvurduk. Bakanlık aramanı eşimin bulunduğu ilçeye yaptı. Fakat o arada eşimin bulunduğu ilçede norm kadrom doldu. Bu sebeple o ilçeye gidemiyorum başka bir ilçeye gitmek durumundayım. Bingöl şartlarında da bu en az 100 km demek (bölünmemiş yolda). Yani sözleşmeli öğretmen olduğum sürece bu da önümüzdeki 3.5yıl demek eşimle sadece hafta sonları görüşebileceğim. Bakanlığın çıkardığı tebliğde ‘Eşler illerden birinde birleştirilir’ diyordu. Bu durumda birleşme sağlanmadı. Bakanlığı aradığımda önce ‘Hallederiz’ sonra da ‘Siz halledin’ dediler. Eşimin görevlendirmesini sadece vali yapabilir. Ben valiyi nasıl tanıyabilirim? Kısaca bakanlık bizi doğuda Bingöl’ün bir ilçesinde bile birleştiremedi."

ARADA YÜZLERCE KİLOMETRE OLUYOR

Bu örnekte olduğu gibi MEB bazen bir ildeki ilçeler arasındaki mesafenin yüzlerce kilometre olduğunu unutuyor. Bu durumda da öğretmenler aile birliği özründen yararlanmış görünüyor olsa da gerçek olan birleşememiş olmaları. Üstelik bu sadece bir örnek.

 

13-02-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş