Arama sonuçları

İkinci dönem yeni müfredat tartışılacak

İkinci dönem yeni müfredat tartışılacak

İkinci dönem yeni müfredat tartışılacak. 2016-2017 öğretim yılında ikinci dönem başlıyor. Bu dönem en fazla tartışılacak konu ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) açıkladığı ve eleştirilere neden olan yeni müfredat taslağı olacak.

Geçtiğimiz 13 Ocak’ta Bakan İsmet Yılmaz tarafından açıklanan yeni müfredat kamuoyunda başta Atatürk ve İnönü ile ilgili kazanımların azaltılması, Evrim Teorisi ve teorisyeni Charles Darwin’in çıkarılması gibi değişiklikleri ile tartışılmaya başlandı. Başta veliler ile sivil toplum kuruluşlarının görüşlerine açıldığı söylenen 53 dersin öğretim programlarını içeren müfredat ile ilgili görüşler ise 10 Şubat tarihine kadar toplanacak. Ancak bu ders programları arasında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin yenilenmiş programı yer almıyor. 

Açıklama görüşler doğrultusunda taslakta değişiklikler yapılacağı yönünde olsa da Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yeni müfredatın şubat ayı sonunda kesin haliyle açıklanacağını söylemişti. Eğitim sendikaları ise bu taslağın askıya çıkarılmasının ve görüş alınmasının “göstermelik” olduğunu savunarak, değişiklik yapılmayacağını öne sürüyor. 

PİLOT UYGULAMA OLMADAN YAŞAMA GEÇECEK

Yeni müfredat ise pilot uygulaması olmadan önümüzdeki öğretim yılından yani 2017-2018 öğretim yılından itibaren yaşama geçirilecek. İlk olarak 1, 5 ve 9’uncu sınıflarda uygulanmaya başlanacak yeni müfredat kademeli olarak tüm sınıflara yayılacak. 

İKİNCİ DÖNEM 4 VE 12’LERDE SINAV MARATONU VAR

İkinci dönem ise 8’inci ve 12’inci sınıf öğrencileri için sınavlarla geçecek. İkinci dönem ilk sınav lise son sınıf öğrencilerinin katılacağı Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) olacak. Yaklaşık 2 milyon lise son sınıf öğrencisi ile mezun 12 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek olan YGS’ye girecek.

Nisan’da ise yaklaşık 1.2 milyon 8’inci sınıf öğrencisi sonuçları liselere geçişte kullanılacak Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) ikinci dönem sınavlarına girecek. Türkçe, matematik, fen bilimleri, din kültürü ve ahlak bilgisi, inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden toplam 6 sınav 26 ve 27 Nisan tarihlerinde yapılacak. TEOG sınavlarına giremeyenler ise 20 ve 21 Mayıs tarihlerinde TEOG mazeret sınavları yapılacak. TEOG sınav sonuçları haziran ayı içerisinde açıklanacak. 

HAZİRAN’DA LYS’LER VAR

Haziran ayında ise üniversiteye giriş sınavlarının ikinci aşaması olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) var. LYS’ler 5 oturum halinde 10 ve 11 Haziran ile 17 ve 18 Hazirantarihlerinde yapılacak. 

2016-2017 eğitim öğretim yılı ise 9 Haziran Cuma günü sona erecek. 2017-2018 eğitimöğretim yılı ise 18 Eylül Pazartesi günü başlayacak.

06-02-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin