Arama sonuçları

İkizlerin başarılarının sırrı çok kitap okumak

İkizlerin başarılarının sırrı çok kitap okumak. Kars'ın Sarıkamış ilçesinde çiftçi bir ailenin çocukları olan, LGS'de 500 tam puan alan Adil ile 470 puan alan ikizi Yunus Karadağ, başarılarının sırrının "çok kitap okumak" olduğunu anlattı

Çiftçilik ve hayvancılıkla geçimini sağlayan Naci ve Gülcan Karadağ'ın ikiz çocukları, Armutlu Köyü Ortaokulu öğrencileri Adil ve Yunus Karadağ, LGS sınavı öncesi ailelerine tarla ve hayvan bakımı işlerinde yardım ederken, eğitimlerini de aksatmadı.

İKİZLERİN BAŞARILARININ SIRRI ÇOK KİTAP OKUMAK

Derslerine çalışıp bol bol kitap okuyan ve test çözen ikizler, LGS'de önemli başarı elde etti. Sınavda 500 tam puan alan Adil ile 470 puan alan Yunus Karadağ, hem ailelerinin hem de köy sakinlerinin gurur kaynağı oldu.

Gelecekte mühendis olmak isteyen ikizlere göre, başarılarının sırrı ise "çok kitap okumak."

Öğrencilerden Adil Karadağ, ikizi Yunus ile birbirlerine destek olup zaman zaman rekabet ederek sınava hazırlandıklarını söyledi.

Sürekli kitap okuyup test çözerek disiplinli bir hazırlık dönemi geçirdiklerini anlatan Karadağ şöyle dedi: "Testlerdeki net cevaplarımızın sayısını hep ileriye taşıdık. Kardeşim bazen beni geçiyordu, son haftalarda benden daha iyi durumdaydı, herhalde sınavda stres yaptı. Sınavda ben daha başarılı oldum."

MÜHENDİS OLMAK İSTİYOR

Gelecekte iyi bir üniversitede mühendislik okumak istediğini belirten Karadağ, şunları kaydetti:

"Lise tercihimi henüz yapmadım. Ailem ve öğretmenlerimle tercih yapmak istiyorum. Okuyacağım okulun eve yakın olmasını, ulaşım ve benzeri şartları göz önüne alarak tercih yapacağım. Arkadaşlara tavsiyem ise hep kitap okusunlar, kitapla kültürlerini geliştirebilirler. Sosyal medyayı doğru ve açık bilgi edinmek için kullanabilirler."

Sınavda heyecanlandığı için tam puan alamadığını söyleyen Yunus Karadağ şöyle dedi: "Ankara Fen Lisesini düşünüyordum, aklımda o vardı. Babama hep bahsediyordum, sürekli araştırma yapıyordum. İleride makine ya da bilgisayar mühendisi olmak istiyorum."

İkizlerin anne ve babası, çocuklarına iyi bir eğitim konusunda destek olduklarını söyledi.

LGS ÖNCESİ 42 DENEME SINAVI YAPTIK

Karadağ kardeşlerin okumaya çok meraklı olduğunu belirten okul müdürü Muhammer Aslan şunları söyledi: "İkizler ciddi manada çok kitap okuyordu. Lise seviyesindeki romanları okuyup bize anlatabiliyorlardı. Elimizde iyi bir hamur vardı, yoğurabildiysek ne mutlu bize."

LGS öncesi okul olarak 42 deneme sınavı yaptıklarını bildiren Aslan, şunları kaydetti:

"Bilgi önemlidir ama sınav sistemine uygun çalışırsak daha başarılı oluruz dedim, onlar da uyguladılar. Öğretmen arkadaşlarımızla motive ederek ikizleri sınava hazırladık. Çocuklara 'Şehitler diyarına yakışır şekilde kendinizi göstermeniz gerekiyor" dedik. Adil, Yunus ve diğer öğrencilerimiz bu motivasyonla çalıştı." 

25-06-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş