Arama sonuçları

İlahiyat için ‘sınavsız geçiş’ iptal edildi

İlahiyat için ‘sınavsız geçiş’ iptal edildi

İlahiyat için ‘sınavsız geçiş’ iptal edildi. Anayasa Mahkemesi (AYM), ilahiyat önlisans mezunlarına sınavsız üniversite geçişi sağlayan YÖK düzenlemesini iptal etti. Anayasa Mahkemesi, ilahiyat için yapılan özel düzenlemenin “eşitlik ilkesine aykırı” olduğu gerekçesiyle iptal etti. Bu düzenleme ile birlikte binlerce öğrenci ilahiyat fakültelerine sınavsız geçiş yapmıştı.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda, 2018 Haziran seçimlerine iki ay kala AKP’li milletvekilleri 13 köklü üniversitenin bölünmesine ilişkin yasaya son dakikada bir madde eklediler.

İLAHİYAT İÇİN 'SINAVSIZ GEÇİŞ' İPTAL EDİLDİ

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre bu eklenen madde ile 2 yıllık ilahiyat önlisans programından mezun olanlara 4 yıllık ilahiyat veya eşdeğer alanlarda sınavsız lisans tamamlama eğitimi verilebilmesinin önünü açtı.

İlgili düzelmenin iptali için CHP milletvekilleri AYM’ye başvuru yapıldı. AYM Genel Kurulu, sadece ilahiyat önlisans mezunlarına ayrıcalık tanıyan ve YÖK Yasası’na “geçici 77. madde” olarak eknenen düzenlemeyi “eşitliğe aykırı” bularak, iptal etti.

21-09-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş